Cultură

"Usturoi", primul film independent turnat la Cluj, îşi încearcă norocul peste ocean VIDEO

Producătorul primului film independent turnat la Cluj, Radu "Groparu" Băzăvan, încearcă să facă cunoscut Clujul peste ocean: dorinţa lui este ca filmul "Usturoi" să ajungă pe lista Sundance, un fel de "TIFF americănesc". Chiar dacă acest lucru nu va fi posibil, blogger-ul speră măcar la nişte donaţii de la americani pentru a putea termina mai repede acest "proiect cinematografic ardelenesc".

"Am nevoie de puţin ajutor, vă rog io frumos cât pot de mult. Aşadar: ne-am înscris pe Reelhouse. Reelhouse este un fel de site de conţinut video pentru jucătorii din industria cinematografică, relativ nou lansat dar care, cel mai important, este partener Sundance. Ce e Sundance? Sundance e un fel de TIFF americănesc, şi dacă nu ai cumva de-a face cu Sundance, nu prea exişti pe piaţă. Rugămintea mea: intraţi, vă rog, pe pagina dedicată filmului Usturoi şi mai priviţi o dată teaserul de pe site. Apoi, dacă doriţi să îi daţi şi un Like sau Love sau Follow sau whatever io vă foarte mulţumesc", scrie Radu Băzăvan pe blog-ul oficial.

Dacă filmul nu va ajunge să fie proiectat în SUA, atunci măcar să primească donaţii pentru ca filmările să poată fi duse la bun sfârşit, cât mai repede posibil.

"Pentru că dacă avem mai multe Like-uri şi Follow-uri, atunci ajungem undeva pe un trending page şi poate ne lipim de nişte donaţii de la americani, să putem termina filmul mai repede. Oricum, şi dacă nu dă nimeni nici un centuţ, tot e bine să se audă despre noi peste ocean", mai spune Băzăvan.

Pe site-ul american, clujeanul a încărcat fotografii de la turnarea filmului, gafe de la filmare, "ba chiar şi un filmuleţ cu mine mulţumind, în engleză, potenţialilor donatori, asta pentru că aveam impresia că nu m-am făcut suficient de râs până acum în română", completează Băzăvan.

Trailerul primului film independent turnat la Cluj doar cu voluntari, "Usturoi", a fost făcut public în decembrie 2012. Filmul va fi lansat la ediţia din 2013 a Festivalului Internaţional de Film Transilvania.

"Usturoi" e un film independent care prezintă povestea a doi copii prieteni, unul rom, celălalt român, care fug de acasă la oraş ca să se facă actori. Protagonişti sunt doi copii: Sebastian Topan are 12 ani, iar Darius Stoica are 10 ani

Vezi aici detalii despre filmări

 

Publicitate

Comentarii

Primul?

thumb down thumb up
miercuri, 30 ianuarie 2013, 12:49
de Andrei

Au mai fost filme independente in Cluj, tot cu voluntari... ma asteptam sa fi stiut asta... mai ales ca filmele au rulat si in cinematografe.
raspunde

filmul

thumb down thumb up
miercuri, 30 ianuarie 2013, 13:29
de ana

eu nu o sa merg sa il vad, desi ador filmele, dar ii cunosc personal pe radu si nevasta lui si nu imi place de ei :(
raspunde

filme "independente"

thumb down thumb up
miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:06
de wtf

trend-ul "cinematografic" (si nu numai) din ro vad ca inclina catre minorritarri. cu alte cuvinte, sa facem cunoscuta tara asta drept o zona clar locuita. de personaje cu multa culoare si adn asiatic. in fine, scopul scuza mijloacele, $$-ii nu strica nimanui sau poate si groparu vrea sa fluiere cu iz de usturoi ;)
raspunde

www.groparu.ro

thumb down thumb up
miercuri, 30 ianuarie 2013, 15:53
de Radu Băzăvan

@ Andrei: te rog frumos, imi trimiti si mie pe e-mail (vezi la groparu.ro, rubrica "Contact") titlurile filmelor turnate in oras in ultimii ani? As dori sa scriu despre ele si poate chiar sa iau legatura cu oamenii din spatele lor, sunt sigur ca au povesti interesante de spus, povesti care merita impartasite. @ ana: nu te poate iubi toata lumea, draga ana, nu e nicio drama in asta. Pacat insa ca iti refuzi experienta cinematografica, pentru ca indiferent cat de antipatic ti-as fi, munca celorlalti oameni frumosi care s-au inhamat la proiect chiar face din usturoi un film de exceptie. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, asteapta cronicile celor care vor vedea Usturoiul. @ wtf: stimate domn, stimata doamna, este un film despre Ardeal. Cu tot ce are Ardealul nostru mai bun si mai frumos, cu oameni de omenie, cu istorie, peisaje frumoase, cu traditii, muzică frumoasă şi dansuri. Poate reusiti sa va dati la o parte aversiunea (poate justificată; dar dacă aţi fi întâlnit oamenii pe care i-am întâlnit eu, sigur v-aţi fi schimbat părerea!) si sa riscati. In afara de pretul unul bilet la cinematograf, nu aveti ce pierde.
raspunde

pff

thumb down thumb up
miercuri, 30 ianuarie 2013, 19:04
de xxx

iar film cu tigani borati! ORAS DE BOCI!PFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF
raspunde

filme din cluj

thumb down thumb up
miercuri, 30 ianuarie 2013, 23:38
de fan

Cartier (2001), Inapoi in cartier (2007). se gasesc informatii pe imdb
raspunde

nu inteleg ce scrieti acolo

thumb down thumb up
joi, 31 ianuarie 2013, 06:09
de Radu Băzăvan

@ xxx: Este un film cu romi care canta dumnezeieste si danseaza mai ceva ca Michael Flatley. @ fan: multumesc, voi cauta si imediat ce am vreme voi incerca sa iau legatura cu oamenii implicati:) iertata-mi fie ignoranta.
raspunde