Educaţie

Admitere liceu Cluj 2017. TOPUL cel mai bune şi mai slabe licee. 34 de elevi nerepartizaţi

La nivelul judeţului Cluj, un număr de 3.145 de elevi de clasa a VIII-a care au promovat evaluarea naţională au fost repartizaţi la licee. 34 de candidaţi au rămas nerepartizaţi, cu cea mai mare medie de 7.88, iar cea mai mică medie de 6.12.
Publicitate

TOP Ultima medie de admitere pe unităţi

Colegiul Naţional Emil Racoviţă (Cluj-Napoaca) - Real 9.48
Liceul de informatică Tiberiu Popoviciu (Cluj-Napoaca) - Real 9. 37
Liceul Teoretic Avram Iancu (Cluj-Napoca) - Real 9.34

Conform statisticii naţionale puse la dispoziţie de Ministerul Educaţiei Naţionale,Colegiul Naţional Emil Racoviţă (Cluj-Napoaca) este pe poziţia 8 în topul naţional al liceelor după ultima medie de admitere.

Clase spre care s-au îndreptat elevii cu media de admitere 10

Un număr de 11 elevi cu media de admitere 10 care au optat pentru admitere în judeţul Cluj (9 cu şcoală de provenienţă din judeţul Cluj, unul din judeţul Iaşi şi unul din judeţul Maramureş)

2 elevi cu media de admitere 10: L.T. Avram Iancu - Real Matematică-Informatică
2 elevi cu media de admitere 10: L.T. Nicolae Bălcescu - Real Ştiinţe ale Naturii 10
2 elevi cu media de admitere 10: C.N. Emil Racoviţă - Real Matematică-Informatică 10
2 elevi cu media de admitere 10: C.N. Andrei Mureşanu (Dej) - Real Matematică-Informatică 10
1 elev cu media de admitere 10: C.N. Andrei Mureşanu (Dej) - Real Ştiinţe ale Naturii 10
1 elev cu media de admitere 10: C.N. Mihai Viteazul (Turda) - Real/ Ştiinţe ale Naturii 10
1 elev cu media de admitere 10: L.T. Petru Maior (Gherla) - Real Matematică-Informatică 10

Clase la care ultima medie admitere a fost peste 9

L.T. Avram Iancu - Real Matematică-Informatică 9.69
L.T. Nicolae Bălcescu - Real Ştiinţe ale Naturii 9.67
L.T. Nicolae Bălcescu - Real Matematică-Informatică 9.56
C.N. Emil Racoviţă -  Real Matematică-Informatică 9.52
C.N. Andrei Mureşanu (Dej) - Real Matematică-Informatică 9.51
C.N. Mihai Viteazul (Turda) -  Real Matematică-Informatică 9.51
C.N. Emil Racoviţă - Real Ştiinţe ale Naturii 9.48
L.T. Avram Iancu -  Real Ştiinţe ale Naturii 9.34
L.T. Onisifor Ghibu - Real Matematică-Informatică 9.32
L.T. Onisifor Ghibu - Real Ştiinţe ale Naturii 9.29
L.T. Alexandru Papiu Ilarian -  Real Matematică-Informatică 9.26
L.T. Lucian Blaga - Real Matematică-Informatică 9.24
L.T. Gheorghe Şincai - Real Matematică-Informatică 9.22
C.N. Gheorghe Bariţiu - Real Matematică-Informatică 9.2
L.T. Lucian Blaga - Real Ştiinţe ale Naturii 9.16
C.N. Andrei Mureşanu (Dej) -  Real Ştiinţe ale Naturii 9.14
C.N. Gheorghe Coşbuc -  Real Ştiinţe ale Naturii 9.11
L.T. Nicolae Bălcescu - Umanist Filologie 9.01
L.T. Onisifor Ghibu - Umanist Ştiinţe Sociale 9.01

Ultima medie PROFIL REAL

• 4.64 L.T Gelu Voievod (Gilău) : Ştiinţe ale Naturii - limba de predare română
• 9.11 C.N. George CoŞbuc: Ştiinţe ale Naturii - limba de predare germană
• 4.12 Liceul Teoretic Reforamt:  Ştiinţe ale Naturii - limba de predare maghiară

Ultima medie PROFIL UMANIST

• 3.83 Liceul cu predare în limba maghairă (Gherla) Filologie - limba de predare maghiară
• 4.48 L.T. Eugen Pora :Ştiinţe Sociale - limba de predare română
• 7.23 C.N. George Coşbuc: Filologie - limba de predare germană

Ultima medie PROFIL SERVICII

• 3.93 Liceul Tehnologic Vlădeasa (Huedin): Economic - limba de predare română
• 6.12 L.T. Brassai Sameul: Turism şi alimentaţie - limba de predare maghiară

Ultima medie PROFIL TEHNIC

• 4.42 Liceul Tehnologic Somes (Dej): Electric - limba de predare română
• 6.36 Liceul Teoretic Bathory Istvan : Producţie media - limba de predare maghiară

După prima etapă de admitere, la nivelul judeţului Cluj, au rămas 215 locuri libere în licee, dintre care 3 - limba de predare germană, 177 - limba de predare română şi 35 - limba de predare maghiară

Lista unităţilor în care au rămas locuri libere:

Colegiul Emil Negruţiu (Turda) -  Agricultură
C.N. Andrei Mureşanu (Dej) - Ştiinţe ale Naturii
C.N. George Coşbuc -  Filologie
Colegiul Tehnic Anghel Saligny - Construcţii, instalaţii şi lucrări publice
Colegiul Tehnic Anghel Saligny -  Protecţia mediului
Colegiul Tehnic Dr. Ioan Raţiu (Turda) -  Turism şi alimentaţie
Colegiul Tehnic Napoca -  Turism şi alimentaţie
Colegiul Tehnic Turda - Economic
Colegiul Tehnic Turda -  Electronică automatizări
Colegiul Tehnic Victor Ungureanu (Câmpia Turzii)- Industrie textilă şi pielărie
Liceul Tehnologic Aurel Vlaicu -  Mecanică
Liceul Tehnologic Nr.1 - Turism şi alimentaţie
Liceul Tehnologic Somes (Dej) - Electric
Liceul Tehnologic Vlădeasa (Huedin) - Economic
Liceul cu predare în limba maghiară (Gherla) -  Filologie
Liceul cu predare în limba maghiară (Gherla) -   Ştiinţe ale Naturii
Liceul Teoretic Eugen Pora -   Ştiinţe Sociale
Liceul Teoretic Gelu Voievod (Gilău) Ştiinţe ale Naturii
Liceul Teoretic Josika Miklos (Turda) -  Filologie
Liceul Teoretic Josika Miklos (Turda) -   Ştiinţe ale Naturii
Liceul Teoretic Mihai Eminescu -  Filologie
Liceul Teoretic Octavian Goga (Huedin) - Matematică-Informatică

Judeţul Cluj se află pe locul al doilea pe ţară, după Brăila, în ceea ce priveşte promovabilitatea la examenul de evaluare naţională 2017, cu un procent de 90,01%. Procentul de promovabilitate este cu cu 2% mai mare decât în 2016 (88,91%).

Publicitate

Adauga un comentariu

Atentie:
Mesajul tău va fi publicat după moderare.
ziuadecj.ro isi rezerva dreptul de a nu publica acele comentarii care contin atacuri la persoane, cuvinte indecente sau injurioase.

Câmpurile marcate cu * sunt obligatorii.
Mesajul tau a fost trimis si va fi afisat curand.