Politica

REFERENDUM ziuadecj.ro: Eşti de acord cu demiterea preşedintelui Traian Băsescu?

Românii sunt chemaţi la urne în 29 iulie pentru a decide soarta lui Băsescu.

Preşedintele Traian Băsescu este suspendat, iar românii sunt chemaţi să decidă asupra demiterii sale. ziuadecj.ro vrea să îţi ştie părerea: eşti de acord cu demiterea sa?

USL include în cererea de suspendare 7 motive pentru care Traian Băsescu ar trebui să plece de la Palatul Cotroceni. Printre acestea se numără uzurparea rolului premierului şi substituirea Guvernului, încălcarea drepturilor cetăţenilor şi instigarea la nerespectarea deciziilor Curţii Constituţionale. În document se mai arată că Traian Băsescu ar fi iniţiat un proiect neconstituţional de revizuire a Constituţiei şi că ar fi făcut presiuni directe asupra judecătorilor Curţii făcându-le vizite înaintea unor decizii importante. Potrivit USL, preşedintele Traian Băsescu s-ar face vinovat şi de încălcarea principiului separaţiei puterilor în stat. El nu ar fi rămas neutru faţă de partide şi şi-ar fi abandonat rolul constituţional de mediator în stat şi în societate. Nu în ultimul rând, iniţiatorii suspendării îi impută lui Traian Băsescu faptul că la un moment dat în timpul mandatului a refuzat să numească un prim-ministru din partea USL, chiar dacă această formaţiune politică urma să deţină majoritatea în Parlament. Documentul de suspendare are 17 pagini şi se referă la ultimii 2 ani şi jumătate din mandatul preşedintelui Traian Băsescu.

Campania electorală deja a început odată cu publicarea în Monitorul Oficial a hotărârii de organizare a referendumului.

Guvernul a calculat cheltuielile aferente referendumului de demitere a preşedintelui la circa 95 milioane lei, mai mult ca în 2007, dar în condiţiile în care sunt deschise secţii de vot şi în străinătate.

Votul la referendumul de demitere a preşedintelui Traian Băsescu, programat pentru 29 iulie, va începe la ora 8 şi va fi oprit la ora 20, campania electorală urmând să se încheie la 28 iulie, ora 7.

 

Publicitate

Comentarii

bas

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 13:45
de rin

peste 50% din clujeni sunt pupicuristi lui basinosul de tigan moldovean
raspunde

serios?

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:12
de Sorin

Si mai bine ca ne fura si isi bat joc de noi cei de la USL? Sa le fie rusine ca nu tin cont de populatie, in loc sa se ocupe de economie ei ne fac de rusine in fata lumii si alunga investitorii. Nu ma intereseaza Basescu insa ma intereseaza democratia, iar la noi e departe de a fi respectata.
raspunde

pt. rin

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:14
de Joe

Peste 50% dintre clujeni fac ceva pe parerea ta!
raspunde

parere

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 16:53
de Miky

Basescu-le....romanii s-au trezit,s-au descatusat si o sa vina peste 6 milioane la vot..nu le mai e frica de amenintariile tale,nu le mai e frica de nimik...
raspunde

peste 50% sanatosi la cap

thumb down thumb up
miercuri, 11 iulie 2012, 19:01
de ilie

Poate ca peste 50% din clujeni inca sunt sanatosi la cap. Nu discutam ca ar fi bun Basescu, ca nu e, ci discutam despre modul de demitere.
raspunde

rusine

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:04
de claudia

m-am bucurat ca mi-am schimbat domiciliul din Cluj si nu a trebuit sa ma fac de ras ca a iesit Boc la primarie! sper ca atunci cand vor veni cu autocarele toti "flamanzii" adusi de cei portocalii trecuti prin clor si albiti cu cel mai inteligent detergent sa va doara capul!!! dati pe strazi cu mult parfum ptr ca au inceput sa miroasa urat!!
raspunde

Bucurie

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:32
de Drache

Iar noi cei care avem domiciliul in Cluj ne bucuram ca tu ti-ai schimbat domiciliul! Sunt prea multe 'vinituri', cum se spune pe la noi! Asta ca sa nu fiu rau, ca sa spun cazaturi :))
raspunde

pt. claudia

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:36
de Joe2

Si noi ne bucuram ca ti-ai schimbat domiciliul, ca oricum era prea aglomerata centura.
raspunde

Ne bucuram ...

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:53
de DanT

Ne bucuram si noi ca ai plecat din Cluj ... Clujul e un oras de dreapta, cei care asteapta ajutoare sociale, sporuri grase de la stat si pensii neimpozitate sa se duca in Teleormanul lui Dragnea sau Vrancea lui Oprisan. Cat despre Base, sper sa "moara" cu ei de gat, daca pica el sa-i traga si pe USL-asi vreo 15-20 de procente in jos, n-avem nevoie de niste bolsevici pentru care nu exista nimic sfant .... singurul lor scop e sa acapareze complet puterea ca sa-l poata scapa de inchisoare pe Voiculescu si pe Nastase si apoi sa fure in liniste. Sper ca in curand sa obtinem autonomie administrativa/fiscala si sa nu mai depindem de politica de mizerie de pe Dambovita.
raspunde

care dreapta?

thumb down thumb up
miercuri, 11 iulie 2012, 18:36
de dan

care masuri luate de pdl sunt de dreapta? - cresterea CAS - impozitul forfetar - cresterea tva
raspunde

cu un ghiocel nu se face primavara, dar sper ca vei fi urmata

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 16:01
de Adrian

Banuiesc ca ai avut doar viza de flotant. Nu vom suferi dupa tine, stai linistita. Mai nou, vad ca in vara asta n-au mai venit prin zona tuciurii aceia care voteaza PSD-ul, nespaltii care vorbesc in dezacorduri, vand pepeni, stau pe spatiile verzi ale orasului cu masinile lor jegoase inmatriculate in BG, se spala cu ocazia fiecarei ploi, si sunt cel mai bun exemplu al zonelor rosii de pe harta, unde oameni saraci cu duhul, asteapta bani de la buget pentru asistenta medicala, invaamant, etc.
raspunde

pepeni la Cluj? cine strange banii pt PDL ?

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 07:15
de adriana

da, cei cu pepenii s-au mai rarit ca dupa spagile date la PDL via Apostu, Clujul a devenit o zona de risc cunoscuta ; iar daca "pusculita " e la inchisoare afacerile sunt mai complicat de gestionat
raspunde

Adrian, prostia doare

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 13:11
de loki

Si doare tare, indiferent dac esti de dreapta sau de stanga, ardelean sau regatean. Pe tine te doare in asa hal incat ajungi sa-ti stigi prostia pe forumuri. Ii consider mai oameni pe amaratii aia nespalati cum le zici tu decat pe un "super om" retardat si ingamfat ca tine. I-ati medicamentele baiete!
raspunde

In sfarsit ai facut si tu o fapta buna

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 20:08
de bombonel

Bravo! Nu stiam cum sa-ti spun sa te cari de-aici, insa ai luat singura o decizie buna. Asta pentru ca in Cluj comunistii nu au ce cauta, indiferent cat ne vor persecuta nenorocitii de la Bucuresti. Mai bine mort, decat comunist!!!!!!!!!! Prea repede au uitat romanii crimele din zilele revolutiei si din anul 1990.
raspunde

Pe 29 mergem la referendum!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:44
de Sandra

Băsescu si-a dat foc la valiză. Dupa ce si-a adus sustinatorii in pragul isteriei, acum le zice sa stea acasa. Ultima şansa a lui Băsescu era sa joace cartea curajului. Povestea cu boicotul se va intoarce impotriva lui. Acum vor merge la vot si cei care voiau sa stea acasa. Pentru ca nimeni nu-i iubeste pe lasi.
raspunde

Pe 29 mergem la referendum!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:44
de Sandra

Băsescu si-a dat foc la valiză. Dupa ce si-a adus sustinatorii in pragul isteriei, acum le zice sa stea acasa. Ultima şansa a lui Băsescu era sa joace cartea curajului. Povestea cu boicotul se va intoarce impotriva lui. Acum vor merge la vot si cei care voiau sa stea acasa. Pentru ca nimeni nu-i iubeste pe lasi.
raspunde

PRIMA URGENTA

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:40
de CATALIN VOICU SENATOR

NE MERITAM SOARTA
raspunde

parere

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:34
de Vlad

Guvernul nu va putea sa ia masurile de redresare economica pe care si le-a propus. Daca Basescu se intoarce la Cotroceni, pe scena politica va urma un adevarat macel, din care cel mai mult vom pierde noi, oamenii obisnuiti
raspunde

sorinele pustiule

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 14:54
de Marcu

Sorinele pustiule...ce ai facut in ultimii ani basistule, probabil ai dormit...s-au ai supt si tu cu alti portocalii...cind vi s-a taiat macaroana spurcatilor o dati cu democracy ..alea alea...pe mare cu voi cu tatucu vost
raspunde

curios!

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 15:28
de ada

Cand discuti cu cineva , nimeni nu a votat cu Boc! Voi clujenilor , cu ifose de universitari, va reprezinta un om cu suficienta in exprimare , privire di gandire si swastici pe funduri de magar ? Toti cei portocalii au un cv comunist de te ingrozesti. Va aparati micile ciupeli la care ati prins si multi nu ati fi facut facultati daca nu era gratis pe vremea impuscatului!
raspunde

confuz mesajul tau

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 16:18
de Adrian

Cine crezi ca l-a votat pe Boc? S-a votat singur? Nu, noi l-am votat, si nu ne erusine fato. Mesajul tau e cam confuz, dar apropo de facultati, nu era usor sa faci facultate pe vremea aceea. Era un factor restrictiv important: intelectul. A fost insa abrogat de Marga & comp. astfel incat oricep[rost sa poata avea o diploma, iar aceasta sa nu mai reprezinte nimic. Cred ca si tu poti opta azi pentru o diploma, au disparut barierele.
raspunde

tupeu

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 16:01
de penibil

penibil sa comentezi usl -ul dupa 2 luni de guvernare in care suspendatul a facut scandal non stop.
raspunde

Nu prietene ...

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 16:21
de DanT

Nu prietene, penibil e sa faci atat de multe tampenii in 2 luni de guvernare ... orice om normal la cap ar trebui deja sa fie lamurit cu ce poate USL-ul. Economic nu ai ce comenta ca n-au luat nici o masura, dar din punct de vedere legal/juridic/constitutional/imagine internationala, guvernarea USL e cel mai mare dezastru de dupa 1989. Nu e chestie ca au facut tampenii mai mari decat pe vremea lui Iliescu/Vacaroiu, dar acum Europa are cu totul alte asteptari de la noi ... iar ei se comporta ca un guvern din Belarus. Pana acum eram renumiti in Europa pentru furturile tiganilor nostrii, acum suntem renumiti si pentru furturile intelectuale ale ministrilor nostrii ... Multumim USL ca in 2 luni ati distrus ce mai era de distrus din imaginea Romaniei ... de aia si avem cursul valutar pe care il avem, cursul reflecta perfect imaginea tarii.
raspunde

sondaj opinie

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 16:14
de viorelgh

da sunt de acord sa plece pentru totdeauna , poporul nu-l mai vrea
raspunde

poporul

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 17:53
de dan2

Tu esti "poporul"?
raspunde

Base

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 17:55
de Cerebel

NU! Base nu merita sa plece, dar , DA, Base trebuie sa plece ca sa se termine balciul asta. Sa vedem apoi ce vor face spurcaciunile de USL-isti.
raspunde

clujeni

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 18:25
de popescu ilarie

Va rog, dintre cei care scrieti si va dati cu parerea ,cati suteti cu parinti nascuti si inmormantati in cimitirele din Cluj? dati va cu parerea de unde a-ti venit ,pentru ca romanii nascuti in Cluj va reneaga , faceti de rusine orasul ,nu aveti nimic cu acest oras, Dati satisfactie sa fim numiti un popor de vinituri ,purtativa mai civilizat sunteti o rusine indiferent de varsta si pregatire va spune un om de 60 de ani
raspunde

vot

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 22:40
de dictaturajustitiei

Mulțumesc !
raspunde

solutia

thumb down thumb up
luni, 9 iulie 2012, 22:50
de Ion A.

USL, PDL si Basexu? patibulari, tradatori de tara, de inlocuit urgent cu altii! care altii? eu, tu, el, ea, har Domnului, are cine-i inlocui, cu rezultate imediate si net superioare; adevarat, fara atatea drepturi pentru infractori si fara temenele la Vest sau la Est; poate n-om mai avea iPhone-uri, dar vom avea liniste, papa, cultura si demnitate.
raspunde

pt clujeni

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 01:05
de george

Ne-am facut o data de rusine in toata tara pt ca l-ati votat pe Boc...sper sa nu repetati greseala si sa faceti altfel decat e normal, adica sa-l votati in continuare pe Basescu. Ajungeeeeeeeeeeeeeeeee!!! M-am saturat sa fiu luat peste picior pt ca sunt clujean....adica altfel decat ceilalti (in cel mai negativ sens posibil ) . Un clujean get-beget.
raspunde

nu

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 09:17
de adi

Poate ar trebui sa plece, dar voi vota NU pentru ca ma intereseaza democratia, actualul guvern s-a jucat cu legea doar de dragul de a duce la bun sfarsit planul lor, indiferent de consecinte (chiar daca ne facem de ras in fata lumii). Chestia asta s-a mai intamplat acum 60 de ani cand s-a instalat comunismul, nu trebuie sa-i lasam sa se instaleze incaodata. Sa nu uitam ca scanteia care a provocat toate aceste actiuni a fost incarcerarea lui bombonel.
raspunde

nu e relevant

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 09:49
de clujean

se poate vota mult si bine de pe acelasi IP, deci postacii basisti nici macar nu trebuie sa face vreun efort ca sa denatureze rezultatul :)))
raspunde

scapati de USL

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 10:35
de din zona

BOC, a facut multe pentru oras si regiune. Nimeni nu a facut atata si era o supriza ca nu a iesit cu 70%. Ca a trimis bani din Bucuresti spre zona noastra, cu siguranta faceam si eu la fel. A reusit bucata de autostrada, stadion, ceva investitori, centura. Cu USL veti vedea stagnare in toata tara, iar la anul masuri de impozitare, crestere preturi si inflatie. Vezi pretul curentului, euro, inveztitii straine.
raspunde

pt.din zona

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 11:08
de xx

stai slabut cu judecata !!!
raspunde

pentu de dant

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 11:20
de ion

ZICEAI CA USL NU A FACUT NIMIC?EU ZIC FAPTUL CA AU DAT CASUL INAPOI LA PENSIONARI PLUS RETROACTIV PENTRU CEI DOI ANI CAT A FOST LUAT DE BASESCU BOC SI PDL ,AU MAI DAT8% LA SALRII SI DIN TOAMNA INCA ATAT ,DIN NOIEMBRIE TVA DIFERENTIAT ,AU OPRIT ACTA DECI AU FACUT NORMAL CA LA TV APAR BASISTII CU DELIRURILE LOR DAR AU FACUT INFORMEAZA-TE.IAR LUCRURI COMUNISTE AU FACUT CEI DE LA PDL CARE SI FEMEIA DE SERVICI DIN INSTITUTII PLUBICE O SCHIMBAU DUPA CARNET POLITIC
raspunde

fara cuvinte...

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 12:04
de radu

Postacii isi fac treaba pentru care sint platiti...Comentariile de dupa ''29'' vor fi mult mai interesante...Vor fi si bocete,dar foarte putine...
raspunde

Viva la revolutionul comunistilor galbejiti

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 12:17
de Stefan

Repetentul si plagiatorul conduc Romania.
raspunde

reprezetare

thumb down thumb up
vineri, 13 iulie 2012, 07:23
de ada

Si incultele si tampitele sunt in Parlementul europei doar ca au tatici presedinti. Si stalpi de bar ( vezi unul rares si mai nu stiu cum ) tot pe acolo sunt. Asta aparati ifosatilor cu pretentii de intelectuali.
raspunde

care pe care

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 12:59
de radu

sunt impotriva demiteri !!!
raspunde

hai la referendum

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 20:23
de clujeanu

Daca tot s-a ajuns la referendum , desi aici este o alta poveste total ne democratica prin suspendarea presedintelui ales de o majoritate de aproximativ cini milioane de alegatori de catre o ,, majoritate " parlamentara constituita ad-hoc ,atunci este nevoie de ceea ce aconsiderat ccr. Ordonanta de urgenta a guvernului ponta este o minciuna fara margine si ca atare nu poate fi pusa in aplicare .
raspunde

serios ?

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 21:01
de hahahaha

Va mai plateste cineva basismul ? Stati linistiti nu mai aveti mult :))
raspunde

Nu se poate asa ceva?

thumb down thumb up
marţi, 10 iulie 2012, 22:05
de mihai

Nu se poate ca un om ce a fost ales de 5 miloane de oameni sa fie schimbat de unul care abia a intrat in parlament de pe locul 2 si a fost votat de 9000 de oameni. Oricum nu conteaza daca pica sau nu pica Basescu, tot nu o sa ne fie mai bine, o sa intram intr-o criza fara precedent. Doar ca asa suntem noi romanii....cand ne merge rau ne place sa dam vina pe altcineva, pe oricine, nu conteaza, numai sa nu facem noi nimic. Asa ca fratilor haideti sa terminam cu cersitul si cu lamentatul si sa ne punem pe treaba.
raspunde

Jos Basescu!!!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 13:46
de George

Jos Basescu!!!Spuneti DA demiterii lui Basescu!!!
raspunde

Prafaaaalaau :X

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:40
de gogule

de spus spunem dar mai bine scriem acolo la vot DA sa fie mai frumos ca niciodata...aaaaah ce le-as trage cu arcul in cur :))
raspunde

Votati DA

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 13:54
de Vasile

Revenirea lui Base la Cotroceni va insemna intoarcerea la putere a gastii de corupti si penali care si-au batut joc de banii publici si care s-au imbogatit in timp ce romanii au saracit – Elena Udrea, Sorin Blejnar, Roberta Anastase, Gheorghe Flutur, Adriean Videanu, Radu Berceanu. Daca Basescu se intoarce la Cotroceni, nu va lasa guvernul sa lucreze. Va refuza de la promulgare si va ataca la Curtea Constitutionala orice act normativ. Probabil ministrii, secretarii de stat, prefectii, vor fi hartuiti, denuntati, anchetati, sub orice motiv, de DNA si de Parchetul General, instrumetele lui Base. Guvernul nu putea sa ia masurile de redresare economic ape care si le-a propus. Daca Base se intoarce, pe secena politica va urma un adevarat macel, din care vom pierde noi, oamenii de rand. Trebuie sa mergem la vot si sa spunem DA. Vrem o viata normala, vrem ca politicienii sa lucreze pentru noi, vrem bun simt, vrem sa traim cu adevarat mai bine. Trebuie sa mearga la vot si cei ce vor spune nu, daca sunt cinstiti si cred in ce spune el. Trebuie sa ne exercitam dreptul la vot, indiferent de ce vom vota.
raspunde

JOS BASESCU

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 13:57
de Rockstar

Cu totii la vot pe 29 iulie !!!! DA DEMITERII LUI BASESCU!!!
raspunde

!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 13:58
de kmkz

http://www.gandul.info/politica/cum-traduc-usl-si-traian-basescu-sintagma-calea-de-urmat-dupa-referendum-9902321
raspunde

referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:08
de cosmin negrila

Boicotarea acestui referendum este inca un atentat la democratie. Este cel mai grav gest politic , un gest iresponsabil de negare a democratiei pe care l-a facut un partid din Romania in ultimele 2 decenii. Traian Basescu si PD anunta de pe acum ca nu vor recunoaste votul a milioane de romani si ca vor sfida decizia alegatorilor. Avem ferma convingere ca romanii se vor prezenta la urne si vor vota demiterea lui Basescu.
raspunde

Sunt un timpit!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:11
de micul boc

Boicotarea referendumului este un atentat la democrație. Este cel mai grav și iresponsabil gest politic de negare a democrației pe care un partid din România l-a făcut în ultimele două decenii. Este un gest disperat, ultima încercare irațională a lui Băsescu de a se agăța cu orice preț de putere. Decizia PDL este o „lovitură de stat” împotriva poporului român și a voinței sale exprimate în mod democratic la urne. Traian Băsescu și PD ne anunță practic de pe acum că nu vor recunoaște votul a milioane de români și că vor sfida decizia alegătorilor. Este o atitudine anti-democratică, pe care românii o vor sancționa cu atât mai mult la urne. Avem ferma convingere că românii se vor prezenta în număr mare la urne și vor vota covârșitor pentru demiterea lui Traian Băsescu. Pe 29 iulie, războiul pe care Traian Băsescu îl duce împotriva românilor și al României va lua sfârșit. Deci, ne vedem la referendum!Hai liberareeeeeeeee............!!!!!!!!!!!
raspunde

boicot

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:19
de paula

Boicotarea referendum este un atentat la democratie.Oricat ar vrea de mult as ne sfideze Basescu va trebuii sa se supuna deciziei majoritatii!
raspunde

Demitere

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:30
de Teodora

Basescu face pe martirul neamului. Asta ne mai lipsea. Pe 29 iulie, Basescu Traian va fi demis, pentru ca asta este voia poporului !
raspunde

Referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:33
de Andrei

Decizia PDL este o lovitura de stat. O actiune irationala a lui Traian Basescu de a se agata cu orice pret de putere. Se apropie sfarsitul razboiului pe care Traian Basescu il duce impotriva romanilor si a Romaniei.
raspunde

Base-pa

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:33
de catalin

Decizia PDL este o lovitura de stat impotriva a vointei romanilor exprimata democratic prin votul cu ajutorul caruia Base va pleca de la Cotroceni
raspunde

referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:34
de catalina

Evidenta ca merg la vot..doar trebuie sa imi exprim opinia, nu sa voteze altii in locul meu. Pe 29 votez DA pentru demitere!
raspunde

JOS BASESCU

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:35
de Rockstar

Hai la Referendum! Voteaza DAca iti pasa pasa de viitorul tau si al familiei tale! Incurajeaza-ti prietenii sa se implice! Voteaza DA PE 29 iULIE!!!
raspunde

jos basescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:36
de eugen

da normal ca spunem da..nu il mai vrea nimeni , e foarte clar ce a facut si cat a furat si ce a furat..votati da sa cada odata comunistu
raspunde

Basescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:40
de Vicky

Basescu si ai lui ne anunta de pe acum ca nu vor recunoaste votul a milioane de Romani.
raspunde

Demitere

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:50
de mihnea

Traian Basescu are o singura cale, cea in care o face pe nevinovatul desi este tatal coruptilor. Da pentru a scapa de acest om.
raspunde

DA!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:53
de un om

Conform art. 35 alin.(2)din Constitutia Romaniei, nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal, puşi sub interdicţie, şi nici persoanele condamnate, prin hotãrâre judecãtoreascã definitiva, la pierderea drepturilor electorale. Asa ca, dragi concetateni, judecati bine daca luati in considerare indemnul pedelistilor si a lui basescu, ca si cind v-ati incadra in categoriile mentionate mai sus. Nu te lasa prostit, intimidat, jignit! Mergi pe 29 iulie la vot! Eu voi vota DA!
raspunde

Demitere

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 14:59
de CxT

Indiferent de alegerea fiecaruia ar trebui sa mergem cu totii la vot. Poate unii cred minciunile Traianului, dar daca sunteti cinstiti mergeti la vot, nu asteptati boicotarea votului. Stand acasa nu vom da dovada decat de necinste si lasitate. Acestea nu ar trebuii sa fie caracteristicile care definesc un popor.
raspunde

da

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:09
de foor

Tactici murdare, tipic basescian!
raspunde

* Email:

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:11
de greeg

atentat la democratie, gest disperat. Vei cadea traiane, rabdare!
raspunde

Basescu si PDL

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:11
de Iannis

Băsescu si PDL au creat saracie si instabilitate in economie. USL repară acum ceea ce a distrus PDL. USL asigură stabilitate economică, transparentă si predictibilitate. Mai intai a reparat nedreptatile create de PDL prin masurile arbitrare de austeritate. Acum USL ia masuri pentru stimularea mediului de afaceri, cresterea economica si crearea de locuri de munca. Sustin mai bine USLu decat un grup de mincinosi sau nimic
raspunde

DA

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:12
de loopoo

grea basescule, grea tre' sa fie viata de pa 29 pt tine, d-aia esti asa disperat!
raspunde

jos basescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:21
de ana maria

Basescu nu merita sa mai fie presedinte inca 2 ani de zile! Asa ca haideti sa mergem la vot si sa spunem "DA",caci neprezentarea inseamna indiferenta si nu pot sa cred ca romanii sunt indiferenti fata de viitorul lor!
raspunde

jos base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:22
de gabriel.popoviciu

Basescu a vrut sa vanda SMURD si spitalele la germani. Acum va vinde hidrocentralele si Complexul energetic Oltenia la Germani...cum sa vinzi cele mai bune servicii de prim ajutor, si cele mai rapide SMURDU...
raspunde

jos marinaru' spritaru'

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:27
de dede

ROMANI! HAIDETI LA VOT PE 29 IULIE ! Gata s-a terminat mascarada portocalie-verde-alba! Pe 29 iulie votam DA! pentru demiterea presedintelui
raspunde

JOS BASESCU !!!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:28
de gigi duru

pe 29 il demitem pe chiorul asta care si-a batut joc de noi si de tara 8 ani de zile !!!
raspunde

jos basescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:32
de cetateanul

Se apropria ziua scadenta a lui traian Basescu cand va trebui sa renunte de fotoliul sau de la cotroceni si sa raspunda in sfarsit in fata legii pentru furturile pe care le-a savarsit .
raspunde

jos basescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:37
de denisa m

jos cu marinaru!!!
raspunde

Jos Basescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:37
de Rockstar

As fi crezut orice despre Băsescu, dar nu că e un LAŞ! Stiam ca e mincinos, stiam ca nu are onoare, stiam ca e un şarlatan şi un hoţ, stiam ca e mitocan. Dar ca e laş nu aş fi crezut. Sa-ti fie rusine, Traian Băsescu! Noi mergem la vot!
raspunde

antibasescu

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:38
de antiTB

toata luma sau cel putin majoritatea o sa fie de acord cu deminterea lui basescu pentru ca numai are ce cauta la conducerea tarii deoarece n a facut nimic decand a fost numit presedinte de acum 2 mandate aproape mai exact,n a facut decat sa fure,sa jigneasca si cate si mai cate , JOS BASESCU SI PARTIDUL LUI
raspunde

Stop!!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:44
de Sorin

Domnul T.Basescu joaca rolul protectorului si aparatorul aceste tari joaca bine dar nu cred ca romani vor fi asa naivi incat sa il creada ;nu uitati cetateni aveti o putere imensa si acea este votul pe care il exprimati demitandu-l pe traian basescu.
raspunde

DA pentru demitere.

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 15:53
de Neciu Alex

DA, sunt de acord cu demiterea lui. Vreau sa plateasca pentru toate faradelegile lui si sa dea socoteala Romaniei pentru cei 8 ani mizerabili pe care i-am trait sub domnia sa.
raspunde

Referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 16:01
de Lavinia

Decizia PDL este o lovitura de stat impotriva poporului roman si a vointei sale exprimate democratic la urne
raspunde

referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 16:09
de irimia

Decizia PDL este o lovitura de stat impotriva poporului roman si a vointei sale exprimate democratic la urne.Dar va trebuii sa se supuna asta e democratia nu are ce'i face!Basescu va fi dat jos duminica la vot!
raspunde

referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 16:47
de scaunel

este trist ce vad aici. Numai comentarii pro sau contra regimului basescu. Am vazut in 8 ani ce a realizat/sau nu dar macar vreau sa incerc si altceva. O noua gandire, un om care vrea sa faca ceva dupa ce spune. Am vazut coerenta in gandirea actualului presedinte domnul Crin Antonescu, de asta are nevoie tara asta, de coerenta !
raspunde

..

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 16:51
de Marilena

Vom vota pentru că vrem să punem capat razboiului pe care Traian Băsescu îl duce împotriva noastra. Nu mai vrem sa fim poporul lui Traian Basescu. Sa ramana cu poporul lui de acasa.
raspunde

DA DA DA DA DA REFERENDUM

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 16:58
de maria

Sa nu mai stam pe ganduri si sa mergem la vot ROMANIA ! Sa nu mai ascultam povete comuniste! DA pe 29 iulie!
raspunde

Asa ceva

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 17:10
de George

Băsescu si-a dat foc la valiză. Dupa ce si-a adus sustinatorii in pragul isteriei, acum le zice sa stea acasa. Ultima şansa a lui Băsescu era sa joace cartea curajului. Povestea cu boicotul se va intoarce impotriva lui. Acum vor merge la vot si cei care voiau sa stea acasa. Pentru ca nimeni nu-i iubeste pe lasi.
raspunde

DA la Referendum!!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 17:30
de Ionela

Eu voi merge la Referendum si voi vota DA !!! DA pentru democratie!! DA pentru ca Basescu sa plece!!
raspunde

DA demiterii

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 17:33
de mario

Este foarte bine ca poate fi demis cu majoritatea voturilor celor care vin la urne, pe 29 DA demiterii.
raspunde

traian cu t mic

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 17:49
de m

Traian Băsescu şi-a bătut joc de Învăţămînt, pe care l-a călcat în picioare; şi-a bătut joc de Sănătate şi a închis spitale în toată ţara; şi-a bătut joc de economia României şi de oamenii de afaceri şi, ca urmare, s-au închis peste 100.000 de societăţi comerciale şi au rămas oameni fără locuri de muncă; a minţit în campanii electorale: că-şi dă demisia la prima suspendare; că va mări cu 50% salariile în învăţămînt; că ţara nu este în recesiune, deşi ştia el că este; că TVA nu va creşte, dar a crescut la 24%; că salariile şi pensiile vor creşte, dar au fost diminuate drastic, iar şirul minciunilor poate continua. A transferat conflictul cu ţara în afara graniţelor României, minţind grosolan. Iar şirul abuzurilor este imens.
raspunde

La vot!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:09
de Iulian

Eu astept cu nerabdare ziua de 29 sa pot sa ma duc la vot. Cand vad PDL-istii la televizor care dau ordine la po****tie sa nu isi indeplineasca dreptul la vot mi se face scarba. Doar cei cu gandirea comunista pot sa comunice asemenea prostii. Pai pentru ce au murit oamenii la Timisioara in 89? Pentru ca eu si ai mei sa traim liberi, si sa ne votam democratic conducatorul. Basescu nu vrea asta, el vrea sa fie un dictator imputit.
raspunde

La vot!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:09
de Iulian

Eu astept cu nerabdare ziua de 29 sa pot sa ma duc la vot. Cand vad PDL-istii la televizor care dau ordine la po****tie sa nu isi indeplineasca dreptul la vot mi se face scarba. Doar cei cu gandirea comunista pot sa comunice asemenea prostii. Pai pentru ce au murit oamenii la Timisioara in 89? Pentru ca eu si ai mei sa traim liberi, si sa ne votam democratic conducatorul. Basescu nu vrea asta, el vrea sa fie un dictator imputit.
raspunde

Basescu trebuie sa plece!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:12
de Dorina

Trebuie să spunem oamenilor foarte clar: referendumul din 29 iulie este despre Traian Băsescu, despre cum și-a exercitat el mandatul de președinte și despre cum arată România lui Băsescu.Basescu a facut rau Romaniei si pentru asta va plati!
raspunde

da

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:21
de mona

Pe 29 iulie eu imi apar drepturile! vreau democratie pentru copii mei! Haideti la referendum!
raspunde

referendum

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:25
de dorian

Prin ultimele sale actiuni, Traian Băsescu se opune democrației . Spun acest lucru deoarece el se opune expresiei celei mai autentice a democraţiei, si anume votul. El nu vrea să accepte principala regula a democraţiei care spune că MAJORITATEA decide. Pentru el, regulile sunt valabile numai dacă îi sunt favorabile.
raspunde

Jos Bas3

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:30
de Tina

Daca Basescu se intoarce la Cotroceni,  nu va lasa guvernul sa lucreze. Va refuza de la promlgare si va ataca la Curtea Constitutionala orice act normativ. Probabil ministrii, secretarii de stat, prefectii, vor fi hartuiti, denuntati, anchetati, sub orice motiv, de DNA si de Parchetul General-instrumente ale "justitiei independente".  Guvernul nu va putea sa ia masurile de redresare economica pe care si le-a propus. 
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:32
de razvix

Noua ne taia salariile alunga medicii din spitale taia alocatiile copiilor iar el isi amenaja vila de lux pe banii nostrii .Asta e adevarata fata a marelui reformator,marelui cinstit cel care vrea sa ridice economia tarii,cum cu mobila de 100.000 de euro????
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:34
de andy

Asa strangea el cureaua , in timp ce tuturor bugetarilor li se taiau salariile si se marea TVA-ul Cine il mai crede???MINCINOSUL
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:35
de tara

Base vroia sa locuiasca in vila din dante dupa terminarea mandatului imi pare foarte bine ca dorinta lui nu se va mai implini pentru ca duminica pe 29 il vom demite JOS CU MINCINOSUL
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:36
de gogU

Base a fost la inceput in paradis acum este in purgatoriu iar duminica il vom trimite direct in infern!!!!!Neam saturat de inselatoriile lui
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:40
de tara

La fel ca Elena Ceusescu Base ii cere lu Ponta sa prezinte dovada.Aceasta exista : papucii de la piscina, iar pe 29 romanii ii vor da papucii lui Base fara ezitare
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:41
de bla

Boicotarea referendum este un atentat la democratie.Este cel mai grav si iresponsabil gest politic de negare a democratiei pe care un partid din Romania l-a facut in ultimele 2 decenii Este un gest disperat ultima incercare irationala a lui Bsescu de a se agata cu orice pret de putere
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:42
de nic

De cand au hotarat sa boicoteaza referendumul oamenii astia au ramas fara obiectul muncii si inventeaza tot felu de teme false .Basescu si gasca lui neau jefuit pana la piele oare cat o sa mai dureze ?? pe 29 punem capat :)
raspunde

DA

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:43
de artida

!!! VOTEZ DA !!! A obtinut puterea toatala, ne-a mani****t cum a putut si a impartit minciuni despre ceilalti politicieni! Asa o vulpe ordinara ca presedinte e jalnic sa ne reprezinte pe noi, pe romani!
raspunde

!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 18:48
de Draven

Băsescu si PDL au creat saracie si instabilitate in economie. USL repară acum ceea ce a distrus PDL. USL asigură stabilitate economică, transparentă si predictibilitate. Mai intai a reparat nedreptatile create de PDL prin masurile arbitrare de austeritate. Acum USL ia masuri pentru stimularea mediului de afaceri, cresterea economica si crearea de locuri de munca. Sustin mai bine USLu decat un grup de mincinosi sau nimic
raspunde

DA

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:08
de GTudor

Eu unul voi vota Da pe 29 iulie !
raspunde

ss

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:25
de razvan

Nu stiu ce are in cap Basescu cu mizeriile astea aruncate in presa, nici macar ce vrea sa faca cu strigatul disperat reprezentat de boicotare (atacul asupra democratiei, characteristic lui), pentru ca un lucru e clar: nu o sa mai fie legitim niciodata. Pe 29 mergem la vot milioane de romani doar pentru a-l demmite. Vom fi mai multi decat cei care l-au vrut presedinte! Merita sa fie demis, toti stim asta si asa se va termina povestea lui pe 29 iulie.
raspunde

Jos Base!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:27
de Panait Mihai

Base marinarul chior a tinut aproape toate guvernele si toate institutiile statului si toti au facut de bunavoie si nesiliti de nimeni ce a zis presedintele suspendat, timp de 8 ani de zile, iar acum incearca sa dea vina pe Antonescu si USL pentru esecurile lui... Sa iti fie rusine borfas ordinar ce esti.
raspunde

!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:40
de Mov

PDL și Traian Băsescu sunt disperati si încearcă în mod iresponsabil și mincinos să pregătească terenul pentru diversiunea fraudei, pe care să o răspândească după referendum în plan extern și intern. Dar ii vom dejuca planurile, pentru ne vom duce la vot. Este in joc viitorul nostru. Nu mai toleram acest războiului pe care Traian Băsescu îl duce împotriva noastra. Nu USL i-a luat poporul, asa cum gresit crede suspendatul. NOI nu mai vrem sa fim poporul lui Traian Basescu. Alegerea noastra va fi una simpla: Votam DA – pentru un nou stat democrat si sfarsitul regimului Basescu, fie votati nu pentru ce va oferit Basescu - nimic
raspunde

Democratie !!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:40
de angela

Democratia basista: Eu sunt tara. Romani, stati acasa! Nu vreau un presedinte care imi spune ce sa fac! Vreau sa aleg liber! Merg sa votez si spun Da demiterii lui Basescu!
raspunde

raspuns

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:43
de rpg10

DAAAAAAAAAAAAAAAA! DA! DA! DA! DAAAAAAAAAAAAAAA! TOATA ZIUA DA! CHIAR SI NOAPTEA DA!
raspunde

REFERENDUM

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 19:56
de MIRCEA

Ce mi se pare mie cel mai grav este faptul ca există oameni, si nu dintre cei mai putin educați, dispusi sa îl urmeze. Ei acceptă raţionamentul perfid al lui Traian Basescu cum că neregulile din ultimele săptămânii fac referendumul ilegitim. Dar referendumul nu poate fi ilegitim,este constituţional şi este modalitatea prin care alegătorii își spun cuvântul. Cine nu vine la referendum, voteaza implicit NU chiar daca nu este de partea lui Basescu . De aceea haideti duminica la si exptimati-va parerea!
raspunde

SA DEMITEM BINE!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 20:22
de Alex.VILVOI

El ne-a mintit cand a zis sa traim bine. Noi il demitem pe bune !
raspunde

tr

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 20:42
de tr

Motivele suspendarii presedintelui Basescu : a uzurpat rolul prim-ministrului si s-a sustituit in atributiile constitutionale ale guvernului a incalcat in mod repetat principiul separatiei puterilor in stat si independenta justitiei si drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor prevazute in constitutie a initiat un proiect neconstitutional de revizuire a constitutiei a instigat la nerespectarea deciziilor curtii constitutionale si a facut presiuni asupra judecatorilor curtii a incalcat sistematic principiul neapartenentei politice a persoanei care ocupa functia prezidentiala
raspunde

sigur ca da

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 20:56
de Leo

Normal ca sunt de acord cu demiterea lui Traian Basescu. Unii il compara cu Ceausescu, eu spun ca e mult mai rau!
raspunde

Jos Basescu!!!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 22:09
de Dorin

Jos Basescu!!!Spuneti DA demiterii lui Basescu!!!Mergeti la vot pe data de 29 si spuneti DA demiterii lui Basescu!!!
raspunde

JOS BASESCU!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 22:09
de Ely

JOS BASESCU!
raspunde

Jos Basescu!!!

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 23:00
de Coman Adriana

Sunt toti romanii de acord cu demiterea lui Basescu. Nici daca fraudeaza alegerile nu va mai castiga marinarul. Si-a batut prea mult joc de tara si cetateni. Cei care mai au macar un neuron functional ar trebui sa gandeasca asa.
raspunde

da e prea mult.

thumb down thumb up
marţi, 8 octombrie 2013, 09:15
de PENSIONAR

E CORECT.E trist ca un oras ca cluj kolozsvar a devenit sluga lui basescu.Vad ca multi nu asculta pe dl.GHERMAN, , OM DEOSEBIT DE CORECT.
raspunde

DA

thumb down thumb up
joi, 26 iulie 2012, 23:30
de S.Marian

Cat timp ne va conduce acest regim basist, mafiotii vor fi protejati si justitia nu-si poate face treaba. Basescu si cu PDL-istii nu vor sa accepte infrangerea, pentru ca odata cu infrangerea lor va porni inceperea urmarii penale a hotilor pdl-isti. Base degeaba tii de scaun, ca pe 29 poporul te va elibera din "chinul" de a ne conduce.
raspunde

Jos Base

thumb down thumb up
vineri, 27 iulie 2012, 00:02
de Jos Base

Votez DA pentru că minte într-o veselie;
raspunde

DA la referendum

thumb down thumb up
vineri, 27 iulie 2012, 00:04
de gigi

Votez DA pentru că mi-a furat din pensie ca să se îmbuibe el și familia lui, și acoliții portocalii;
raspunde

referendum

thumb down thumb up
duminică, 29 iulie 2012, 10:46
de vio

acum vad ca BASESCU ne-a anuntat reducera salariilor si pensiilor .......astia nu spun nimic si...pensiile si salariile s-au redus deja.................10mil/43600=229,35euro.......si .acum....10mil/46111=216,86euro.deci mai putin cu12,49 euru{57,59ron ] mai putin...Uite Sare Leul...........USL????????????????????????????A-ti uitat de noi?????????????????/
raspunde