Politica

SONDAJ. Alege-ţi parlamentarul de Cluj!

Ziua de Cluj te provoacă la un exerciţiu util înainte de alegerile parlamentare din 11 decembrie. Îţi punem la dispoziţie un sondaj în cadrul căruia poţi vota partidul preferat sau ne poţi spune dacă nu te-ai decis încă, dacă intenţionezi să nu mergi la urne sau dacă îţi vei anula buletinul de vot, în semn de protest faţă de clasa politică.
Publicitate

În 11 decembrie, eşti chemat la urne pentru a-i alege pe ocupanţii celor 10 fotolii de deputat şi patru de senator, care sunt rezervate Clujului în viitorul Parlament.

Partidele încearcă să te convingă că au soluţii pentru problemele ţării, candidaţii încearcă să îţi spună că ei sunt cei mai buni, însă atunci când te afli în cabina de vot, cu buletinul şi ştampila în mână, decizia e doar a ta.

Spune-ne, folosind sondajul de mai jos, cine merită votul tău la alegerile parlamentare!

Poţi alege unul dintre partide sau poţi selecta variantele "alţii", "nu m-am decis", "nu voi vota" sau chiar "îmi voi anula votul".

Orice hotărâre ai lua, nu uita. În 11 decembrie, TU DECIZI!

 

 

Iată în continuare listele de candidaţi ale principalelor partide care îţi cer votul în 11 decembrie:

PSD Cluj - Camera Deputaţilor
1. Gabriel Horia Nasra
2. Cornel Itu
3. Cristina Burciu
4. Iulia Maria Trif
5. Valentin Dorel Pojar
6. Teodor Rusu
7. Vladimir Mătuşan

PSD Cluj - Senat
1. Vasile Ilea
2. Simina Şipoş
3. Călin Fărgaciu
4. Janos Balazs
5. Sebastian Cîmpian

PNL Cluj - Camera Deputaţilor
1. Stamatian Vasile
2. Oros Nechita-Adrian
3. Moldovan Sorin-Dan
4. Mînzat Marius-Dorel

PNL Cluj - Senat
1. Nicoară Marius-Petre
2. Tuluc Calin-Marin
3. Tişe Alin

ALDE Cluj - Camera Deputaţilor
1. Steluţa Cătăniciu
2. Adrian Mureşan

ALDE Cluj - Senat
1. Radu Silaghi Dumitrescu

PMP Cluj - Camera Deputaţilor
1. Rareş Rusu
2. Marian Morar
3. Adrian Hidicaş
4.. Adrian Nap
5. Sebastian Lazin

PMP Cluj - Senat
1. Ştefan Burlacu
2. Emil Moldovan
3. Adrian Mic

USR Cluj - Camera Deputaţilor
1. Emanuel Ungureanu
2. Adrian Dohotaru
3. Ovidiu Nistor
4. Adriana Cristian
5. Andrei Suciu
6. Radu Boloveschi
7. Daniel Kloyber
8. Mihai Chereji
9. Alexandra Oană
10. Radu Chirilă
11. Alexandra Pintea
12. Marius Pavăl
13. Dragoş Bărăitaru

Lista USR Cluj - Senat
1. Mihai Goţiu
2. Ramona Harosa
3. Daniel Doboş
4. Elena Muscă
5. Cristian Olinca
6. Radu Molnar

Publicitate

Comentarii

alegeri

thumb down thumb up
vineri, 4 noiembrie 2016, 13:50
de irina

Dorim afisarea CV-urilor celor propusi.
raspunde

Parerea mea;;

thumb down thumb up
marţi, 6 decembrie 2016, 18:10
de Dan Garceag

Nu inteleg un lucru ,,de bun simt,, Daca totusi a-ti ,,afisat lista , cel putin sa mai scris ,ceva ,date care sa-i faca cunoscuti , ;;cu ce se ocupa / ce pregatire au (daca au sau nu ) ,,Asa se poate trece pe lista ,,orice analfabet, ,ca si asa nu-l cunoaste nimeni ,, CU CINE SA VOTEZI ?? CU NEICA NIMENI ? DIN ,,START SE VEDE LIPSA DE ,, TACTICA, ELECTORALA ,SAU POATE AU CEVA DE ASCUNS,? Mda cine mai stie ??
raspunde

candidat

thumb down thumb up
luni, 7 noiembrie 2016, 18:35
de vio

Nu voi vota partidul, voi vota candidatul. In acest caz pe Gotiu. In rest, nu-i cunosc, nu au dovedit nimic, decat sa gresesc mai bine nu-i votez. Sa se remarce si atunci mai vedem.
raspunde

ALDE ?????????????????

thumb down thumb up
luni, 14 noiembrie 2016, 14:45
de clujean

Pot sa inteleg ca unii clujeni voteaza PSD (nimeni nu-i perfect:), pot sa inteleg sa ungurii voteaza UDMR, pot sa-i inteleg si pe nostalgicii basisti. Dar pe cei ce voteaza ALDE chiar nu pot sa-i inteleg ! Mai fratilor, voi chiar vreti sa o vedeti in continuare in Parlament pe tembela aia de cataniciu? Aia ii bolnava psihic (pe bune!). Si de fapt chiar nu pot sa cred ca ALDE va intra in Parlament! Puterea mea de intelegere (atat cat e...) nu poate sa priceapa chestia asta !
raspunde

P.N.R.

thumb down thumb up
marţi, 15 noiembrie 2016, 11:17
de Aurel

VOI VOTA CU MARIAN MUNTEANU ȘI PARTIDUL NOSTRU ROMÂNIA.
raspunde

CFR CALATORI

thumb down thumb up
luni, 21 noiembrie 2016, 19:39
de ALEGE PSD ???

Si toti din conducerea Ministerului Transporturilor se fac ca , ploua ! “După ce s-a îmbolnăvit fix când un corp de control scotocea prin dulapurile CFR Călători Cluj, Vasile Secară a fost “uns” în funcţia de director CFR Călători la nivel naţional. Nu au contat neregulile găsite la Cluj, ci au fost mai puternice “pârghiile trandafirii” de care Secară s-a ajutat să ajungă în top. La Cluj, Secară se poate mândri cu un contract de închiriere încheiat între CFR Călători Cluj și SC Energobit care a fost prelungit cu de la sine putere de către directorul Secară, care nu a mai organizat o licitație, iar cei de la Energobit au ocupat mai mult decât terenul respectiv şi l-au şi intabulat. Pe vremea comuniştilor, Vasile Secară a fost secretar de partid al complexului CFR Cluj. După anii 90, a devenit pesedist şi inginer şef în gara clujeană, apoi şef adjunct de staţie şi şef de gară. În momentul de faţă, la Vasile Secară au rămas neschimbate cel puţin două caracteristici: PSD şi şefia. Înainte de Paşte in 2014 , clujeanul a fost numit şef la CFR Călători în noua structură de conducere a companiei. Cu toate acestea, el a plecat de la conducerea CFR Călători Cluj în urma unor controale făcute de CFR CALATORI SA şi Ministerul Transporturilor. În timpul unuia dintre aceste controale, Vasile Secară s-a îmbolnăvit brusc şi a intrat în concediu medical. Mai amuzant este şi că verificările respective s-au “îmbolnăvit”, iar rezultatele lor nu au mai fost date publicităţii. Un audit degeaba Timp de mai bine de 10 ani la conducerea regionalei clujene a CFR Călători a fost menţinut Vasile Secară, iar demiterea lui a venit ca urmare a mai multor controale venite de la CFR CALATORI SA şi Ministerul Transporturilor. Conform unor informaţii, cireaşa de pe tortul fostului director Secară ar fi un contract de închiriere încheiat între CFR Călători Cluj și SC Energobit care a fost prelungit cu de la sine putere de către directorul Secară, care nu a mai organizat o licitație, iar cei de la Energobit au ocupat mai mult decât terenul respectiv şi l-au şi intabulat. Reprezentanţii CFR de la Bucureşti au fost extrem de lacunari în ceea ce priveşte motivul controalelor, iar conform raportului de audit pe anul trecut, principalele nereguli depistate au constat în “- nereguli privind pregătirea tehnică a trenurilor de călători;- deficiențe privind respectarea și punerea în practică a ordinelor, dispozițiilor , instrucțiilor, reglementărilor în vigoare;- neconformități privind efectuarea controalelor la nivelul organelor cu sarcini de îndrumare și control din cadrul SRTFC Cluj, superficialitate privind întocmirea notelor de constatare și a rapoartelor de remediere;- aspecte privind nerespectarea programului de lucru și a disciplinei în serviciu; – nereguli privind repararea și întretinerea în exploatare a materialului rulant. În urma neregulilor constatate cu ocazia acestor controale s-au luat o serie de măsuri organizatorice, de remediere a neconformităților sau de tratare disciplinară a personalului vinovat, funcție de gravitatea faptelor”, se arată în raportul de audit pe anul 2012 al CFR Călători. Însă, aceste probleme pentru care regionala condusă de Vasile Secară a fost cercetată de oficiali din cadrul CFR CALATORISA nu au apărut acum. “Învârtelile” mai mici sau mai mari făcute de șefii clujeni ai acestei instituții se știu de ani buni. Spre exemplu, conform unui raport oficial al Curții de Conturi, se știa că la CFR Cluj se fac afaceri cu terenuri. Conform raportului respectiv, la CFR Cluj prejudiciul a fost constant prin neînregistrarea în evidenţa contabilă a contravalorii terenurilor din patrimoniu, deşi acestea au fost evaluate. Tot la CFR Calatori Cluj, inspectorii Curţii de Conturi au descoperit că managerii nu au evaluat şi nu au înregistrat în evidenţa contabilă terenurilor în suprafaţă de 167.453 m.p. La CFR Cluj, prejudiciul a fost constatat prin neînregistrarea în evidenţa contabilă a contravalorii terenurilor din patrimoniu, deşi acestea au fost evaluate. Un teren pierdut în gară… Controlul făcut la CFR Călători Cluj a survenit ca urmare a faptului că prin intermediul directorului Vasile Secară, CFR Călători Cluj a încheiat în 2008 un contract de închiriere pe cinci ani cu firma clujeană Energobit pentru un teren aflat în Jibou. După expirarea celor cinci ani, contractul a fost prelungit pentru încă alți cinci, fără ca Secară să mai ceară aprobarea SNTFC București și fără a mai face o licitație pentru terenul respectiv. Problema s-a “îngroșat” atunci când cei de la Energobit și-au extins halele și pe o parte de teren care nu intra în contractul de închiriere. Când juriştii CFR au început procedurile de intabulare a terenului respectiv, lucrurile s-au complicat pentru că o parte din teren era ocupat de firma clujeană, lucru posibil cu acordul și diligențele făcute de Vasile Secară la șefii CFR din zona Jiboului.” Incredibil dar adevarat, directorul general al CFR Calatori, controversatul Iosif Szentes, l-a numit pe 2 decembrie 2015 in functia de director comercial al companiei pe Marcel Litra, condamnat definitiv pentru luare de mita, cel care conduse pana atunci ilegal Serviciul Suport Afaceri şi Managementul Performanţei din cadrul acestei societati de stat. Mai mult ,acum, numarul sefilor de la CFR Calatori cu cazierul patat a crescut cu inca trei in urma sentintei Curtii de Apel Brasov din data de 13 octombrie 2016. Cei trei „zmei” sefi de la CFR Calatori care au primit pedepse cu suspendare si cu munca in folosul comunitatii de la Curtea de Apel Brasov sunt: -Vasile Secara, fost director general al CFR Calatori impus de fostul ministru al Transporturilor-Ioan Rus, in in prezent sef serviciu suport afaceri si management performant la SRTFC Cluj Napoca; -Nicolae Berindean, fost sef Oficiu Juridic la CFR Calatori in mandatul lui Vasile Secara, in prezent sef Oficiu Juridic SRTFC Cluj Napoca; -Gheorghe Radulescu-fost director al SRTFC Brasov ,promovat in aceasta functie de Vasile Secara, angajat recent de PSD , mare sef , la RAT- Regia de Transport in Comun Brasov.
raspunde