Campionatul Mondial debutează în câteva zile. Grupe, program, loturi

Campionatul Mondial debutează în câteva zile. Grupe, program, loturi
Rusia 2018

Pe 14 iunie, după 4 ani de la triumful Germaniei în Brazilia, Campionatul Mondial FIFA ne dă întâlnire în Rusia.

 

32 de echipe, inclusiv cea a ţării gazdă, au un singur obiectiv la primul turneu final de campionat mondial care are loc în Europa de Est şi anume: să obţină trofeul* competiţiei. În premieră pentru un Campionat Mondial, ediţia 2018 vine şi cu o noutate tehnologică: arbitrajul video, testat deja în mai multe competiţii importante.

„Este, cu siguranţă, cea mai aşteptată întrecere sportivă a anului 2018! Sute de fotbalişti, milioane de fani, sute de milioane de telespectatori conectaţi la maratonul fotbalistic, tehnologii folosite în premieră şi o luptă totală pentru cel mai râvnit trofeu din lumea fotbalului, de asta vom avea parte în perioada 14 iunie - 15 iulie. Televiziunea publică este singura televiziune din România care transmite Campionatul Mondial de Fotbal FIFA Rusia, aşa că, iubitori ai fotbalului, vă aşteptăm la TVR!”, declară Mihnea Ionescu, coordonatorul Departamentului Sport al TVR.

Toate cele 64 de partide de fotbal vor fi transmise de TVR în exclusivitate. Peste 100 de ore de Studiouri Mondial vor completa, de la Bucureşti, cu informaţii şi puncte de vedere pertinente, transmisiunile directe din Rusia. În perioada 14 iunie-15 iulie, în cele 32 de zile de Campionat Mondial de Fotbal, TVR va dedica peste 400 sute de ore sportului rege, fie că este vorba despre transmisiuni în direct ale partidelor de fotbal sau despre studiouri de dezbatere conexe transmisiunilor directe, ştiri, rubrici sportive în emisiunile curente ale posturilor.

TVR 1 şi TVR HD vor avea cele mai multe ore de program de la evenimentul verii – peste 200 de ore fiecare, iar TVR 2 va difuza 8 meciuri din fazele finale ale grupelor (care se desfăşoară simultan cu partide transmise de TVR 1), adică 12 de ore de transmisiuni directe de la CM. Internauţii vor putea viziona Campionatul Mondial FIFA Rusia 2018 online pe platforma video a TVR – tvrplus.ro.

Televiziunea Română va avea trei jurnalişti la faţa locului care vor comenta 25 dintre meciurile Campionatului Mondial: Marian Olaianos, Emil Hossu Longin şi Florin Mihoc. De la Bucureşti vor asigura comentarii de specialitate şi dublaje Dragoş Bocanaciu, Bogdan Tomulică, Narcis Şelaru, cărora li se vor alătura comentatorii sportivi de la SRR - Cătălin Cîrnu şi Adrian Soare. Costin Deşliu, Cristian Mîndru, Vlad Arhire şi Tudor Furdui vor fi gazdele Studiourilor Mondial, difuzate înainte şi după meciuri.

Mihai Stoichiţă, director tehnic FRF, jurnalistul Ovidiu Ioaniţoaia - director onorific GSP, Marius Mitran, director de comunicare LPF, fostul internaţional Aurel Ţicleanu, jurnalistul Alin Buzărin şi mulţi alţii se vor număra printre specialiştii invitaţi la Studio Mondial pentru a comenta partidele, şansele de calificare ale echipelor în fiecare fază a campionatului, evoluţii etc.

De mai bine de 50 de ani, începând cu ediţia CM 1966 din Anglia, TVR este televiziunea care difuzează în exclusivitate cel mai mare eveniment fotbalistic al planetei. Campionatul Mondial din Rusia, primul găzduit de Europa de Est, este al 13-lea turneu pe care telespectatorii din România îl vor urmări la televiziunea publică.

Campionatul Mondial FIFA Rusia 2018

În Rusia va fi ediţia cu numărul 21 a competiţiei, a cărei istorie a început în Uruguay, în 1930. Ultima ediţie de Campionat Mondial a avut loc în Brazilia, în 2014.

Trofeul - Cupa Mondială - este fabricat din aur pur, are o bază de 13 cm şi două fragmente de malachit încorporate în ea. Compoziţia reprezintă doi fotbalişti care, inspiraţi de victorie, ridică globul pământesc. Pe postament sunt gravate denumirile ţărilor învingătoare în cele 20 de ediţii precedente ale Cupei Mondiale FIFA.

Iată grupele, loturile confirmate și programul integral al turneului final: 

GRUPA A
 Egipt
 Rusia
 Arabia Saudită
 Uruguay

14.06
18:00 Rusia - Arabia Saudită

15.06 
15:00 Egipt - Uruguay

19.06
21:00 Rusia - Egipt

20.06
18:00 Uruguay - Arabia Saudită

25.06
17:00 Arabia Saudită - Egipt
17:00 Uruguay - Rusia

Rusia: Igor Akinfeev, Vladimir Gabulov, Andrey Lunev; Sergei Ignashevich, Mario Fernandes, Vladimir Granat, Fyodor Kudryashov, Andrei Semyonov, Igor Smolnikov, Ilya Kutepov, Aleksandr Yerokhin, Yuri Zhirkov, Daler Kuzyaev, Aleksandr Golovin, Alan Dzagoev, Roman Zobnin, Aleksandr Samedov, Yuri Gazinsky, Anton Miranchuk, Denis Cheryshev, Artyom Dzyuba, Aleksei Miranchuk, Fyodor Smolov. Selecționer: Stanislav Cherchesov

Arabia Saudită: Mohammed Al-Owais, Yasser Al-Musailem, Abdullah Al-Mayuf; Mansoor Al-Harbi, Yasser Al-Shahrani, Mohammed Al-Burayk, Motaz Hawsawi, Osama Hawsawi, Ali Al-Bulaihi, Omar Othman; Abdullah Alkhaibari, Abdulmalek Alkhaibri, Abdullah Otayf, Taiseer Al-Jassam, Hussain Al-Moqahwi, Salman Al-Faraj, Mohamed Kanno, Hatan Bahbir, Salem Al-Dawsari, Yahia Al-Shehri; Fahad Al-Muwallad, Mohammad Al-Sahlawi, Muhannad Assiri. Selecționer: Juan Antonio Pizzi


Egipt: Essam El Hadary, Mohamed El-Shennawy, Sherif Ekramy; Ahmed Fathi, Abdallah Said, Saad Samir, Ayman Ashraf, Mohamed Abdel-Shafy, Ahmed Hegazi, Ali Gabr, Ahmed Elmohamady, Omar Gaber; Tarek Hamed, Mahmoud Shikabala, Sam Morsy, Mohamed Elneny, Mahmoud Kahraba, Ramadan Sobhi, Mahmoud Hassan "Trezeguet", Amr Warda; Marwan Mohsen, Mohamed Salah, Mahmoud Elwensh. Selecționer: Héctor Cúper

Uruguay: Fernando Muslera, Martin Silva, Martin Campana, Diego Godin, Sebastian Coates, Jose Maria Gimenez, Maximiliano Pereira, Gaston Silva, Martin Caceres, Guillermo Varela, Nahitan Nandez, Lucas Torreira, Matias Vecino, Rodrigo Bentancur, Carlos Sanchez, Giorgian De Arrascaeta, Diego Laxalt, Cristian Rodriguez, Jonathan Urretaviscaya, Cristhian Stuani, Maximiliano Gomez, Edinson Cavani, Luis Suarez. Selecționer: Óscar Tabárez

GRUPA B
 Iran
 Maroc
 Portugalia
 Spania

15.06 
18:00 Maroc - Iran
21:00 Portugalia - Spania

20.06
15:00 Portugalia - Maroc
21:00 Iran - Spania

25.06
21:00 Iran - Portugalia
21:00 Spania - Maroc

Portugalia: Anthony Lopes, Beto, Rui Patricio, Bruno Alves, Cedric Soares, Jose Fonte, Mario Rui, Pepe, Raphael Guerreiro, Ricardo Pereira, Ruben Dias, Adrien Silva, Bruno Fernandes, Joao Mario, Joao Moutinho, Manuel Fernandes, William Carvalho, Andre Silva, Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Gelson Martins, Goncalo Guedes, Ricardo Quaresma. Selecționer: Fernando Santos

Spania: David de Gea, Pepe Reina, Kepa Arrizabalaga; Dani Carvajal, Alvaro Odriozola, Gerard Pique, Sergio Ramos, Nacho, Cesar Azpilicueta, Jordi Alba, Nacho Monreal; Sergio Busquets, Saul Niquez, Koke, Thiago Alcantara, Andres Iniesta, David Silva; Isco, Marcio Asensio, Lucas Vazquez, Iago Aspas, Rodrigo, Diego Costa. Selecționer: Julen Lopetegui

Maroc: Mounir El Kajoui, Yassine Bounou, Ahmad Reda Tagnaouti, Mehdi Benatia, Romain Saiss, Manuel Da Costa, Badr Benoun, Nabil Dirar, Achraf Hakimi, Hamza Mendyl; M'bark Boussoufa, Karim El Ahmadi, Youssef Ait Bennasser, Sofyan Amrabat, Younes Belhanda, Faycal Fajr, Amine Harit; Khalid Boutaib, Aziz Bouhaddouz, Ayoub El Kaabi, Nordin Amrabat, Mehdi Carcela, Hakim Ziyech. Selecționer: Hervé Renard

Iran: Alireza Beiranvand, Rashid Mazaheri, Amir Abedzadeh; Ramin Rezaeian, Mohammad Reza Khanzadeh, Morteza Pouraliganji, Pejman Montazeri, Seyed Majid Hosseini, Milad Mohammadi, Roozbeh Cheshmi; Saeid Ezatolahi, Masoud Shojaei, Saman Ghoddos, Mehdi Torabi, Ashkan Dejagah, Omid Ebrahimi, Ehsan Hajsafi, Vahid Amiri; Alireza Jahanbakhsh, Karim Ansarifard, Mahdi Taremi, Sardar Azmoun, Reza Ghoochannejhad. Selecționer: Carlos Queiroz

GRUPA C
 Australia
 Danemarca
 Franța
 Peru

16.06
13:00 Franța - Australia
19:00 Peru - Danemarca

21.06
15:00 Danemarca - Australia
18:00 Franța - Peru

26.06
17:00 Australia - Peru
17:00 Danemarca - Franța

Franța: Alphonse Areola, Hugo Lloris, Steve Mandanda; Lucas Hernandez, Presnel Kimpembe, Benjamin Mendy, Benjamin Pavard, Adil Rami, Djibril Sidibe, Samuel Umtiti, Raphael Varane; N'Golo Kante, Blaise Matuidi, Steven N'Zonzi, Paul Pogba, Corentin Tolisso, Ousmane Dembele, Nabil Fekir; Olivier Giroud, Antoine Griezmann, Thomas Lemar, Kylian Mbappe, Florian Thauvin. Selecționer: Didier Deschamps

Australia: Brad Jones, Mat Ryan, Danny Vukovic; Aziz Behich, Milos Degenek, Matthew Jurman, James Meredith, Josh Risdon, Trent Sainsbury; Jackson Irvine, Mile Jedinak, Robbie Kruse, Massimo Luongo, Mark Milligan, Aaron Mooy, Tom Rogic; Daniel Arzani, Tim Cahill, Tomi Juric, Mathew Leckie, Andrew Nabbout, Dimitri Petratos, Jamie Maclaren. Selecționer: Bert van Marwijk

Peru: Carlos Caceda, Jose Carvallo, Pedro Gallese, Luis Advincula, Pedro Aquino, Miguel Araujo, Andre Carrillo, Wilder Cartagena, Aldo Corzo, Christian Cueva, Jefferson Farfan, Edison Flores, Paolo Hurtado, Nilson Loyola, Andy Polo, Christian Ramos, Alberto Rodriguez, Raul Ruidiaz, Anderson Santamaria, Renato Tapia, Miguel Trauco, Yoshimar Yotun, Paolo Guerrero. Selecționer: Ricardo Gareca

Danemarca: Kasper Schmeichel, Jonas Lossl, Frederik Ronow; Simon Kjaer, Andreas Christensen, Mathias Jorgensen, Jannik Vestergaard, Henrik Dalsgaard, Jens Stryger, Jonas Knudsen; William Kvist, Thomas Delaney, Lukas Lerager, Lasse Schone, Christian Eriksen, Michael Krohn-Dehli; Pione Sisto, Martin Braithwaite, Andreas Cornelius, Viktor Fischer, Yussuf Poulsen, Nicolai Jorgensen, Kasper Dolberg. Selecționer: Age Hareide

GRUPA D
 Argentina
  Croația
 Islanda
 Nigeria

16.06
16:00 Argentina - Islanda
22:00 Croația - Nigeria

21.06
21:00 Argentina - Croația

22.06
18:00 Nigeria - Islanda

26.06
21:00 Nigeria - Argentina
21:00 Islanda - Croația

Argentina: Nahuel Guzmán, Willy Caballero, Franco Armani; Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Federico Fazio, Nicolas Tagliafico, Marcos Rojo, Marcos Acuna, Cristian Ansaldi, Eduardo Salvio; Javier Mascherano, Angel Di Maria, Ever Banega, Lucas Biglia, Enzo Perez, Gio Lo Celso, Maximiliano Meza; Lionel Messi, Sergio Aguero, Gonzalo Higuain, Paulo Dybala, Cristian Pavon. Selecționer: Jorge Sampaoli

Islanda: Hannes Thor Halldorsson, Runar Alex Runarsson, Frederik Schram; Kari Arnason, Ari Freyr Skulason, Birkir Mar Saevarsson, Sverrir Ingi Ingason, Hordur Magnusson, Holmar Orn Eyjolfsson, Ragnar Sigurdsson; Johann Berg Gudmundsson, Birkir Bjarnason, Arnor Ingvi Traustason, Emil Hallfredsson, Gylfi Sigurdsson, Olafur Ingi Skulason, Rurik Gislason, Samuel Fridjonsson, Aron Gunnarsson; Alfred Finnbogason, Bjorn Bergmann Sigurdarson, Jon Dadi Bodvarsson, Albert Gudmundsson. Selecționer: Heimir Hallgrimsson

Croația: Danijel Subasic, Lovre Kalinic, Dominik Livakovic; Vedran Corluka, Domagoj Vida, Ivan Strinic, Dejan Lovren, Sime Vrsaljko, Josip Pivaric, Tin Jedvaj, Duje Caleta-Car; Luka Modric, Ivan Rakitic, Mateo Kovacic, Milan Badelj, Marcelo Brozovic, Filip Bradaric; Mario Mandzukic, Ivan Perisic, Nikola Kalinic, Andrej Kramaric, Marko Pjaca, Ante Rebic. Selecționer: Zlatko Dalic 

Nigeria: Ikechukwu Ezenwa, Daniel Akpeyi, Francis Uzoho; William Troost-Ekong, Leon Balogun, Kenneth Omeruo, Bryan Idowu, Chidozie Awaziem, Abdullahi Shehu, Elderson Echiejile, Tyronne Ebuehi; John Obi Mikel, Ogenyi Onazi, John Ogu, Wilfred Ndidi, Oghenekaro Etebo, Joel Obi; Odion Ighalo, Ahmed Musa, Victor Moses, Alex Iwobi, Kelechi Iheanacho, Simeon Nwankwo. Selecționer: Gernot Rohr

GRUPA E
 Brazilia
 Costa Rica
Serbia
 Elveția

17.06
15:00 Costa Rica - Serbia
21:00 Brazilia - Elveția

22.06
15:00 Brazilia - Costa Rica
21:00 Serbia - Elveția

27.06
21:00 Elveția - Costa Rica
21:00 Serbia - Brazilia

Brazilia: Alisson, Ederson, Cassio; Danilo, Fagner, Marcelo, Filipe Luis, Thiago Silva, Marquinhos, Miranda, Pedro Geromel; Casemiro, Fernandinho, Paulinho, Fred, Renato Augusto, Philippe Coutinho, Willian, Douglas Costa; Neymar, Taison, Gabriel Jesus, Roberto Firmino. Selecționer: Tite

Elveția: Roman Buerki, Yvon Mvogo, Yann Sommer; Manuel Akanji, Johan Djourou, Nico Elvedi, Michael Lang, Stephan Lichtsteiner, Jacques-Francois Moubandje, Ricardo Rodriguez, Fabian Schaer; Valon Behrami, Blerim Dzemaili, Gelson Fernandes, Remo Freuler, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Steven Zuber, Denis Zakaria; Josip Drmic, Breel Embolo, Mario Gavranovic, Haris Seferovic. Selecționer: Vladimir Petkovic

Costa Rica: Keylor Navas, Patrick Pemberton, Leonel Moreira, Cristian Gamboa, Ian Smith, Ronald Matarrita, Bryan Oviedo, Oscar Duarte, Giancarlo Gonzalez, Francisco Calvo, Kendall Waston, Johnny Acosta, David Guzman, Yeltsin Tejeda, Celso Borges, Randall Azofeifa, Rodney Wallace, Bryan Ruiz, Daniel Colindres, Christian Bolanos, Johan Venegas, Joel Campbell, Marco Urena. Selecționer: Óscar Ramírez

Serbia: Vladimir Stojkovic, Predrag Rajkovic, Marko Dmitrovic, Aleksandar Kolarov, Antonio Rukavina, Milan Rodic, Branislav Ivanovic, Uros Spajic, Milos Veljkovic, Dusko Tosic, Nikola Milenkovic; Nemanja Matic, Luka Milivojevic, Marko Grujic, Dusan Tadic, Andrija Zivkovic, Filip Kostic, Nemanja Radonjic, Sergej Milinkovic-Savic, Adem Ljajic; Aleksandar Mitrovic, Aleksandar Prijovic, Luka Jovic. Selecționer: Mladen Krstajic

GRUPA F
 Germania
 Mexic
Coreea de Sud
 Suedia

17.06
18:00 Germania - Mexic

18.06
15:00 Suedia - Coreea de Sud

23.06
18:00 Coreea de Sud - Mexic
21:00 Germania - Suedia

27.06
17:00 Coreea de Sud - Germania
17:00 Mexic - Suedia

Germania: Manuel Neuer, Marc-Andre ter Stegen, Kevin Trapp; Jerome Boateng, Matthias Ginter, Jonas Hector, Mats Hummels, Joshua Kimmich, Marvin Plattenhardt, Antonio Rudiger, Niklas Sule; Julian Brandt, Julian Draxler, Mario Gomez, Leon Goretzka, Ilkay Gundogan, Sami Khedira, Toni Kroos, Thomas Muller, Mesut Ozil, Marco Reus, Sebastian Rudy, Timo Werner. Selecționer: Joachim Löw

Mexic: Jesus Corona, Alfredo Talavera, Guillermo Ochoa; Hugo Ayala, Carlos Salcedo, Diego Reyes, Miguel Layun, Hector Moreno, Edson Alvarez; Rafael Marquez, Jonathan dos Santos, Marco Fabian, Giovani dos Santos, Hector Herrera, Andres Guardado; Raul Jimenez, Carlos Vela, Javier Hernandez, Jesus Corona, Oribe Peralta, Javier Aquino, Hirving Lozano. Selecționer: Juan Carlos Osorio

Suedia: Robin Olsen, Karl-Johan Johnsson, Kristoffer Nordfeldt, Mikael Lustig, Victor Lindelof, Andreas Granqvist, Martin Olsson, Ludwig Augustinsson, Filip Helander, Emil Krafth, Pontus Jansson, Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Emil Forsberg, Gustav Svensson, Oscar Hiljemark, Viktor Claesson, Marcus Rohden, Jimmy Durmaz, Marcus Berg, John Guidetti, Ola Toivonen, Isaac Kiese Thelin. Selecționer: Janne Andersson

Coreea de Sud: Kim Seunggyu, Kim Jinhyeon, Cho Hyeonwoo, Kim Younggwon, Jang Hyunsoo, Jeong Seunghyeon, Yun Yeongseon, Oh Bansuk, Kim Minwoo, Park Jooho, Hong Chul, Go Yohan, Lee Yong, Ki Sungyueng, Jeong Wooyoung, Ju Sejong, Koo Jacheol, Lee Jaesung, Lee Seungwoo, Moon Sunmin, Kim Shinwook, Son Heungmin, Hwang Heechan. Selecționer: Shin Tae-yong

GRUPA G
 Belgia
 Anglia
 Panama
 Tunisia

18.06
18:00 Belgia - Panama
21:00 Tunisia - Anglia

23.06
15:00 Belgia - Tunisia

24.06
15:00 Anglia - Panama

28.06

21:00 Anglia - Belgia
21:00 Panama - Tunisia

Belgia: Koen Casteels, Thibaut Courtois, Simon Mignolet; Toby Alderweireld, Dedryck Boyata, Vincent Kompany, Thomas Meunier, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen; Nacer Chadli, Kevin De Bruyne, Mousa Dembele, Leander Dendoncker, Marouane Fellaini, Youri Tielemans, Axel Witsel; Michy Batshuayi, Yannick Carrasco, Eden Hazard, Thorgan Hazard, Adnan Januzaj, Romelu Lukaku, Dries Mertens. Selecționer: Roberto Martínez

Panama: Jose Calderon, Jaime Penedo, Alex Rodríguez; Felipe Baloy, Harold Cummings, Eric Davis, Fidel Escobar, Adolfo Machado, Michael Murillo, Luis Ovalle, Roman Torres; Edgar Barcenas, Armando Cooper, Anibal Godoy, Gabriel Gomez, Valentin Pimentel, Alberto Quintero, Jose Luis Rodriguez; Abdiel Arroyo, Ismael Diaz, Blas Perez, Luis Tejada, Gabriel Torres. Selecționer: Hernán Darío Gómez

Tunisia: Farouk Ben Mustapha, Moez Hassen, Aymen Mathlouthi, Rami Bedoui, Yohan Benalouane, Syam Ben Youssef, Dylan Bronn, Oussama Haddadi, Ali Maaloul, Yassine Meriah, Hamdi Nagguez, Anice Badri, Mohamed Amine Ben Amor, Ghaylene Chaalali, Ahmed Khalil, Saifeddine Khaoui, Ferjani Sassi, Ellyes Skhiri, Naim Sliti, Bassem Srarfi, Fakhreddine Ben Youssef, Saber Khalifa, Wahbi Khazri. Selecționer: Nabil Maâloul

Anglia: Jack Butland, Nick Pope, Jordan Pickford; Fabian Delph, Danny Rose, Eric Dier, Kyle Walker, Kieran Trippier, Trent Alexander-Arnold, Harry Maguire, John Stones, Phil Jones, Gary Cahill; Jordan Henderson, Jesse Lingard, Ruben Loftus-Cheek, Ashley Young, Dele Alli, Raheem Sterling; Harry Kane, Jamie Vardy, Marcus Rashford, Danny Welbeck. Selecționer: Gareth Southgate 

GRUPA H
 Columbia
Japonia
 Polonia
 Senegal

19.06
15:00 Columbia - Japonia
18:00 Polonia - Senegal

24.06
18:00 Japonia - Senegal
21:00 Polonia - Columbia

28.06
17:00 Senegal - Columbia
17:00 Japonia - Polonia

Polonia: Bartosz Bialkowski, Lukasz Fabianski, Wojciech Szczesny; Jan Bednarek, Bartosz Bereszynski, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jedrzejczyk, Michal Pazdan, Lukasz Piszczek; Jakub Blaszczykowski, Jacek Goralski, Kamil Goricki, Grzegorz Krychowiak, Slawomir Peszko, Maciej Rybus, Piotr Zielinski, Rafal Kurzawa, Karol Linetty; Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Lukasz Teodorczyk. Selecționer: Adam Nawalka

Senegal: Abdoulaye Diallo, Khadim Ndiaye, Alfred Gomis, Lamine Gassama, Moussa Wague, Saliou Ciss, Youssouf Sabaly, Kalidou Kalidou, Salif Sane, Cheikhou Kouyate, Kara Mbodji, Idrisa Gana Gueye, Cheikh Ndoye, Alfred Ndiaye, Pape Alioune Ndiaye, Moussa Sow, Moussa Konate, Diafra Sakho, Sadio Mane, Ismaila Sarr, Mame Biram Diouf, Mbaye Niang, Diao Keita Balde. Selecționer: Aliou Cissé 

Columbia: David Ospina, Camilo Vargas, Jose Fernando Cuadrado; Cristian Zapata, Davinson Sanchez, Santiago Arias, Oscar Murillo, Frank Fabra, Johan Mojica, Yerry Mina; Wilmar Barrios, Carlos Sanchez, Jefferson Lerma, Jose Izquierdo, James Rodriguez, Abel Aguilar, Juan Fernando Quintero, Mateus Uribe, Juan Guillermo Cuadrado; Radamel Falcao Garcia, Miguel Borja, Carlos Bacca, Luis Fernando Muriel. Selecționer: José Pékerman

Japonia: Eiji Kawashima, Masaaki Higashiguchi, Kosuke Nakamura, Yuto Nagatomo, Tomoaki Makino, Maya Yoshida, Hiroki Sakai, Gotoku Sakai, Gen Shoji, Wataru Endo, Naomichi Ueda, Makoto Hasebe, Keisuke Honda, Takashi Inui, Shinji Kagawa, Hotaru Yamaguchi, Genki Haraguchi, Takashi Usami, Gaku Shibasaki, Ryota Oshima, Shinji Okazaki, Yuya Osako, Yoshinori Muto. Selecționer: Vahid Halilhodzic

Echipele pot opera modificări de lot până cu 24 de ore înaintea debutului lor la Campionatul Mondial.

Programul fazelor eliminatorii
OPTIMI DE FINALĂ:
30.06
17:00 Locul 1 din grupa A vs locul 2 din grupa B
21:00 Locul 1 din grupa C vs locul 2 din grupa D

01.07 
17:00 Locul 1 din grupa B vs locul 2 din grupa A
21:00 Locul 1 din grupa D vs locul 2 din grupa C

02.07
17:00 Locul 1 din grupa E vs locul 2 din grupa F
21:00 Locul 1 din grupa G vs locul 2 din grupa H

03.07
17:00 Locul 1 din grupa F vs locul 2 din grupa E
21:00 Locul 1 din grupa H vs locul 2 din grupa G

SFERTURI DE FINALĂ
06.07
17:00 și 21:00

07.07
17:00 și 21:00

SEMIFINALE:
10.07 
21:00

11.07
21:00

FINALA MICĂ
14.07 
17:00

FINALA MARE
15.07 
18:00

 

Orele sunt ale României.

 

Loading...
Comenteaza