Spectacol de zile mari pe Cluj Arena, la Campionatele Internaționale de Atletism ale României. Trei clujeni între medaliații competiției

Spectacol de zile mari pe Cluj Arena, la Campionatele Internaționale de Atletism ale României. Trei clujeni între medaliații competiției

Elena Andreea Panţuroiu s-a impus la triplusalt, Claudia Bobocea la 1.500 m, Andrei Gag a câştigat la aruncarea greutăţii şi a fost al doilea la aruncarea discului, probă câştigată de Andrei Firfirică, sâmbătă, în prima zi a Campionatele Internaţionale de Atletism ale României ”Iolanda Balaş Soter”, găzduite de Cluj Arena din Cluj-Napoca.

La competiţie, ajunsă la ediţia a 63-a, s-au înscris 252 atleţi (159 la masculin, 93 la feminin), dintre care 42 sunt străini, venind din ţări ca Armenia (2), Bulgaria (3), Germania (2), Israel (1), Moldova (7), Serbia (11), Turcia (16).

Rezultatele de sâmbătă::

FEMININ
săritura în înălţime
1. Ligia Damaris Bara (CSU Oradea) 1,84 m
2. Esmanur Alkac (Turcia) 1,84 m
3. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,80 m

triplusalt
1. Elena Andreea Panţuroiu (CSM Bucureşti) 14,36 m
2. Georgiana Iulian Aniţei (SCM Bacău/CSM Bucureşti) 13,46 m
3. Cristina Ioana Bujin (CS Farul Constanţa/CSA Steaua) 13,19 m

400 m
1. Andrea Miklos (CSS Viitorul Cluj) 52.35
2. Tamara Salaski (Serbia) 53.42
3. Bianca Denisa Răzor (CSA Steaua) 53.78

săritura cu prăjina
1. Ionela Denisa Luca (CSM Călăraşi/CS Rapid) 3,80 m
2. Adina Anamaria Buzescu (CS Dinamo) 3,60 m
3. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,20 m

100 m garduri
1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 13.16
2. Elena Ştefania Viscun (CS Rapid/CS Dinamo) 14.12
3. Diana Ioana Volf (CSM Bacău) 14.18

100 m
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 11.51
2. Ioana Teodora Gheorghe (CSA Steaua) 11.74
3. Roxana Maria Ene (CSU Craiova) 11.96

1.500 m
1. Claudia Mihaela Bobocea (CSM Sf. Gheorghe) 4:26.73
2. Adela Paulina Bălţoi (CS Pandurii Tg. Jiu) 4:32.28
3. Angela Veronica Olenici (LPS Suceava/CSM Oneşti) 4:33.85

aruncarea ciocanului
1. Zalina Petrivskaya (Republica Moldova) 71,07 m
2. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău/CSA Steaua) 70,96 m
3. Ana Adela Stanciu (CS Olimpia Bucureşti) 62,90 m

MASCULIN
aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac (CSM Bacău/SCM Bacău) 79,61 m
2. Verdan Samac (Serbia) 78,95 m
3. George Cătălin Zaharia (CSA Steaua) 75,68 m

aruncarea greutăţii
1. Andrei Marius Gag (CSM Bucureşti) 20,12 m
2. Marius Constantin Musteaţă (CSU Suceava) 19,61 m
3. Ivan Emilianov (Republica Moldova) 18,63 m

400 m
1. Yavuz Can (Turcia) 45.84
2. Robert Parge (CSU Cluj-Napoca) 45.92
3. Batuhan Altîntaş (Turcia) 47.06

110 m garduri
1. Cosmin Ilie Dumitrache (CSM Bucureşti/CS Rapid) 14.20
2. Radu Ovidiu Costache (CS Farul/CS Dinamo) 14.53
3. Adrian Boldeanu (CS Farul) 14.55

aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) 64,40 m
2. Andrei Marius Gag (CSM Bucureşti) 52,12 m
3. Marius Constantin Musteaţă (CSU Suceava) 47,93 m

săritura în lungime
1. Valentin Toboc (CSA Steaua) 7,61 m
2. Strahinja Jovancevic (Serbia) 7,58 m
2. Adrian Vasile (CSM Bucureşti/CS Rapid) 7,58 m

100 m
1. Yigitcan Hekimoglu (Turcia) 10.33
2. Aykut Ay (Turcia) 10.36
3. Petre Nicolae Rezmiveş (CSU Cluj-Napoca) 10.40

800 m
1. Cosmin Trofin (CSA Steaua) 1:47.84
2. Marko Vozab (Serbia) 1:49.91
3. Ion Siuris (Republica Moldova) 1:50.00

ştafetă 4x100 m
1. Turcia (Aykut Ay, Izzet Safer, Ertan Ozkan, Yigitcan Hekimoglu) 40.43
2. CSM Slatina (Mihai Cosmin Dincă, Marius Florin Şerban, Ionuţ Andrei Neagoe, Daniel Mihai Robert Budin) 40.70
3. CSM Ploieşti (Alexandru Geamănu, Adrian Mădălin Popescu, Bogdan Cristian Oprina, Cristian Radu) 42.08

Programul de duminică al competiției poate fi văzut aici

Loading...
Comenteaza