Zilele Clujului 2018. Ce poţi face sâmbătă, 19 mai

Zilele Clujului 2018. Ce poţi face sâmbătă, 19 mai

Peste 100 de evenimente au loc în 30 de locaţii, între 17 şi 20 mai 2018, în cadrul Zilelor Clujului.

►Piața Unirii
10:00 – 12:00 Zumbathon caritabil WE ARE THE ONE – luptăm pentru viață
Asociația pentru Solidaritate și Empatie „Delia Grădinaru” și Comunitatea instructorilor de Zumba din Cluj Napoca

12:00 Spectacol brazilian cu influențe românești
DeaBanto Events and Entertainment

15:00 – 22:00 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

16:00 Parada Zilelor Clujului

Seara de muzică clasică
19:00 CLUJ IN THE GROOVE with Bigg Dimm a’Band – Academia de muzică „Gheorghe Dima”

20:00 Corul şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”

21:30 Gala Operelor Clujene
Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

22:45 Spectacol de artificii

►Piața Muzeului
11:00 Țara lui Împreună, de Ovidiu Pecican
Teatru de păpuși – Teatrul Puck

16:00 – 21:00 Caricaturi la cornet – în fața Casa Matei Corvin

Concerte
19:00 REV aka Andrei
20:00 IV-IN (Lorand Marton)
21:00 Carkeys
22:00 DJ ZO și Mc Vapor

►Str. Mihail Kogălniceanu
10:00 Gașca Prieteniei (adaptare după Clubul lui Mickey)
Fabrica de sentimente Golden Party

10:00 – 22:00 Promenada cărților
10:00: Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!/ Să ne împrietenim cu păsările Clujului

10:00 – 22:00 Festivalul Multiculturalității

11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional

12:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
14:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova
15:00 – 18:00 Concurs Selgros

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
Ateliere demonstrative ale meșterilor populari
12:00-18:00 Olărit „roata olarului„
12:00-18:00 Pictură pe ceramică
11:00-18:00 Război de țesut
11:00-18:00 Împletituri – Cusut
11:00-17:00 Tricotat Organizator: Asociația Meșterilor Populari Clujeni

11:00 Demonstrații tradiționale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud

11:00 Demonstrații tradiționale ale meștesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00 – 22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”

Scenă Kogălniceanu
18:00 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților moldovene

18:30 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților latino-americane

19:30 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților orientale
(LADO – filiala Cluj)

20:00 Spectacol de muzică turcească clasică și tradițională (Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice)

21:00 Voltaj Academy

22:00 The Beat

►Strada Potaissa și Zidul Cetății
Tabăra Antică

10:00 – 21:00 Activități specifice în tabăra civilă – ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie
Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița

16:00 – De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş ( partea I-a)

19:00 – Lupte de gladiatori

Tabăra Medievală

10:00 – 21:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucția recruților, tehnici de mânuirea armelor, atelier de confecționare măști

10:00 Trezirea la viață a taberei medievale

12:00 Școala medievală de instrucție a scutierilor

13:00 Muzica și dansurile medievale

14:00 Legenda Judelui Linczig care salvează Clujul de turci

19:30 Turnir medieval

Tabăra Istorico-Militară

10:00 – 21:00 Activități de reconstituire istorico-militară şi prezentarea diverselor tehnici și tactici de epocă

11:00 Prezentare echipament din anul 1917, anul marilor bătălii Mărășești, Mărăști și Oituz

15:00 Reconstituirea unei bătălii din primul război mondial dintre trupele române şi cele austro-ungare (partea I-a)

18:30 Prezentarea detașamentului de cavalerie

►Casino Centru de Cultură Urbană
10:00 – 24:00 Expoziție de trenuri în miniatură
Asociaţia Clubul Feroviar „Crişana”

►Cinematograful Dacia (Sala Mare)
11:00 Anotimpurile
Spectacol de teatru pentru copii
Organizator: Asociația AnimaArt

14:00 WALL·E (2008)
Proiecție de film pentru copii

19:00 Im Krieg – Der 1. Weltkrieg in 3D/ Primul Război Mondial în 3D
Film documentar
Organizator: Centrul Cultural German

►Cinematograful Mărăști
11:00 Vaiana (2016)
Proiecție de film pentru copii

12:00 Lumea vrăjitorilor
Spectacol de magie
Organizator: Fantasmagia

17:30 Rio (2011)
Proiecție de film pentru copii

►Turnul Croitorilor
10:00 – 21:00 Serbările Medievale de la Bastionul Croitorilor

11:00 Ringelspiel – caruselul păpușilor – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale

15:00 Şcoală de dans medieval

15:30 Şcoală de gastronomie medievală

16:00 Nebunul care vinde-nțelepciune – La Fontaine
spectacol de fabule medievale

18:00 Spre acel tărâm stingher
recital de sonete

19:30 Şcoală de dans medieval

20:00 Încheierea celei de-a doua zile a Serbărilor Medievale de la Bastionul Croitorilor
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

19:00 Schimb de gardă medievală

21:00 Schimb de gardă medievală

23:30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul

21:00 – 01:00 Noaptea Europeană a Muzeelor în Bastionul Croitorilor
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

►Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
intrarea de la Opera Maghiară

ARTdealul
Activități pentru tineri și adolescenți
11:00 Yoga în familie
15:00 Picnic
15:00 Atelier de mindfulness
16:00 Eye Contact Experiment
18:00 ARTdealul Speack Up
20:00 Concerte în aer liber

10:00-18:00 Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio

Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 Concurs de rime dedicat tuturor vârstelor
15:00 Biblioteca Vie: Copilăria de după Marea Unire
16:00 Păpuși tricolore: Atelier de lucru manual pentru întreaga familie
18:00 Poveștile Marii Uniri
*Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

10:00 – 20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U

10:00 – 20:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

09:00 Mașini retro în Parcul Central
expoziție
Coordonatori: Ucu Bodiceanu, Mihály Dezső
Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Classic Car Cluj

Foișor Parcul Central
17:00 Muzicanții din Bremen
teatru de păpuși
Organizator: Asociația AnimaArt

10:00 Insecte utile în biomonitorizarea mediului. Apicultură urbană – stup de observație
11:00 Expoziție exotică în terarii: șarpe boa, piton, tarantule, scorpioni
Organizator: USAMV

Zona Casino
11:00 – 13:00 și 17:00 – 20:00 Caricaturi la cornet

În spate la Casino

10:00-21:00 Program de echitație pentru copii

►Bulevardul Eroilor
CivicArt – Cluj 100
12:00 Experiment plastic interactiv stradal
Liceul de Arte Vizuale „Romul Ladea”

12:30 Roda de Capoeira
Asociația Aserom Brazil, condusă de Contramestre Banto Dos Santos

16:00 – 21:00 Caricaturi la cornet

►Pădurea Hoia Baciu
21:30 The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?
Proiecție de film în pădure

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”
18:00 – 01:00 Expoziție de etnografie romă, târg de meșteșugari
Organizator CCC și Centrul Național de Cultură a Romilor

19:00 – 22:00 Joc de evadare „Escape the haunted forest”
Înscrieri și informații pe pagina de Facebook „The Dungeon” sau la nr. de telefon 0768247525 The Dungeon

►Tururi ghidate
Clujul – începuturi – tur ghidat
19 mai, ora 11:00 – loc de întâlnire: Piața Muzeului
Organizator: Asociația Vechiul Cluj

Povești de dragoste clujene
Plecare: ora 17:00 – Centrul de Informare Turistică Bd. Eroilor nr. 6-8

Cluj-Napoca – the Treasure City
(tur ghidat în limba engleză)
Plecare: ora 18:00 Centrul de Informare Turistică Bd. Eroilor nr. 6-8
Organizator: Cluj Guided Tours

►H33 Social Innovation Hub (str. Horea 33)
12:00 – 20:00 Târg și petrecere
Activități pentru copii, mâncăruri tradiționale, avanpremieră etape următoare, lounge, degustări

►Centrul Cultural Italian
10:00 – 13:00 și 16:00 – 20:00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

►La Terenuri și aleea de legătură cu Cinema Dacia
12:00 – 18:00 Ateliere pentru copii cu Firul Ariadnei
Aleea terapeutică
Ateliere pentru liceeni: SexEd
Ateliere de peisagistică: grădini verticale
Târg de bunătăți locale
Piața plantelor libere
Mai știm să croșetăm? Expoziție de mileuri
Jocuri și activități sportive

Aleea de legătură cu Cinema Dacia
17:00 – 19:30 Ateliere, Expoziții, Prezentări și Dezbateri

La terenuri
Concerte
20:00 – 23:00 Open Stage (Ai talent? Hai pe scenă!)
Ansamblul vocal „Zestrea Ardealului”
Hip Hop de Mănăștur: Rone Damasc, Velea, Saturn, Bia Botezatu, Drumul Văii Crețe

►Parcul Cetățuie
Concerte
14:00 – 15:30 Aldaris
17:00 – 18:30 Massive Fluo
18:30 – 19:00 Ansamblul Folcloric „Crăisorul” vs Concrete Rocker
19:00 – 20:00 Hanu cu Braga
20:00-21:00 Infusion

» Beard Brothers » „Atunci și Acum”.

►Strada Iuliu Maniu
21:00 Midnight Snack

►Sala Polivalentă
10:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

Platoul pietonal dintre Cluj Arena și Sala Polivalentă
08:00 – 22:00 World Class Fitness Festival
Organizator: World Class Cluj-Napoca

►Strada Georges Clemenceau
16:00 – 22:00 ArtStreet
Organizator: Asociația Fapte și Farmec

►Cinema Victoria
17:00 – 18:30 Taikon
film documentar, Suedia 2015
Organizator CCC și Centrul Național de Cultură a Romilor
intrare liberă

►Teatrul Național Cluj-Napoca (Studio Euphorion)
19:00 – 21:30 Marea rușine
Spectacol de teatru
O producție: Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher, Teatrul Excelsior

►Reactor de creație și experiment
19:00 One day | #Teendays Sinopsis
Trupa TheSnoop Baia Mare

►Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei
Noaptea Muzeelor
19 mai, 19:00 – 24:00

► Muzeul de Artă
BeerHype Festival
Beer Hype reunește producătorii independenți de bere artizanală din România, pe ritmuri de muzică bună, atmosferă relaxantă și oameni faini.
18 – 20 mai la Muzeul de Artă
Organizator: BeerHype Festival

► Galeria Wincon
Pripyat – vernisaj expoziție
Galeria Wincon, pe strada Dragalina nr 93
19 mai ora 19:00
Organizator: Photo Romania

► Feleacu
BANCA TRANSILVANIA TRAIL RUNNING & UCI MTB MARATHON, ediția a VII- a
Evenimentul sportiv care aduce la Cluj cel mai mare număr de alergători și cicliști montani din România și străinătate.
19 și 20 mai » Feleacu
Organizator: Clujul Pedalează

Loading...
Comenteaza