Doi baschetbaliști de la U-BT, la echipa națională. "Vulturii" continuă lupta din pre-calificările pentru EuroBasket 2021

Doi baschetbaliști de la U-BT, la echipa națională. "Vulturii" continuă lupta din pre-calificările pentru EuroBasket 2021
| Foto: fiba.basketball

Tudor Costescu a anunțat cei 23 de jucători pe care se va baza în turneul de baraj din pre-calificări, iar BCMU Argeș Pitești dă cei mai mulți baschetbaliști la lot.

După ce a ratat calificarea în prelimnarii, după ce s-a clasat pe locul al doilea în grupa cu Macedonia și Kosovo, România are o nouă șansă de a se lupta pentru un loc la turneul final de peste doi ani. “Vulturii” se vor duela, la începutul lunii august, cu Slovacia și Cipru pentru un loc în preliminariile EuroBasket 2021. Tudor Costescu a anunțat lotul lărgit de 23 de jucători, dintre care doar 16 se vor pregăti centralizat la Ploiești, iar 12 vor evolua în partidele din pre-calificări. În plus, selecționata de baschet va disputa și partide de pregătire în Italia. Din lotul lărgit fac parte doar doi baschetbaliști de la U-BT Cluj-Napoca, Kuti Nandor și Rolland Torok.

Lotul convocat de Tudor Costescu pentru meciurile cu Slovacia și Cipru:

Giordan Watson (PG – CSM CSU Oradea)

Tudor Gheorghe (PG – BCMU FC Argeș Pitești)

Lucas Tohătan (PG – BC CSU Sibiu)

Radu Vîrnă (PG – Steaua București)

Nandor Kuti (SG – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

Mirel Dragoste (SG – BC CSU Sibiu)

Sebastian Ionescu (SG – SCMU Craiova)

Tudor Fometescu (SG – CSM CSU Oradea)

Dragoș Diculescu (SF – SCM Timișoara)

Bogdan Nicolescu (SF – CSM CSU Oradea)

Daniel Ioniță (SF - Dinamo Știința București)

Radu Paliciuc (SF - BCMU FC Argeș Pitești)

Amedeo Casale (SF – SCMU Craiova)

Mihai Măciucă (SF - BCMU FC Argeș Pitești)

Marius Ciotlăuș (SF - BCMU FC Argeș Pitești)

Rolland Torok (PF - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)

Iulian Orbeanu (PF - BCMU FC Argeș Pitești)

Ionuț Berceanu (PF – SCMU Craiova)

Wilhelm Brosser (PF – BC CSU Sibiu)

Bogdan Popa (PF – SCMU Craiova)

Emanuel Cățe (C – UCAM Murcia CB - Spania)

Alexandru Olah (C – Kangoeroes Basket Mechelen – Belgia)

Anton Diaconescu (C – Dinamo Știinta București)

Programul meciurilor din Grupa F a pre-calificărilor:

7 august 2019 – Cipru – România

10 august 2019 – România – Slovacia

17 august 2019 – România – Cipru

21 august 2019 – Slovacia – România

Loading...
Comenteaza