S-a rupt Țucudean! Nu va putea juca în Gruia, cu Feroe

S-a rupt Țucudean! Nu va putea juca în Gruia, cu Feroe
Atacantul ceferist a suferit o leziune musculară la coapsă care îl va ține o lună departe de gazon | Foto: FRF

"Ceferistul" George Țucudean a devenit indisponibil pentru debutul tricolorilor în preliminariile Campionatului European 2020, iar selecționerul Cosmin Contra a fost nevoit să facă o modificare de ultimă oră în lot.

Atacantul lui CFR Cluj s-a accidentat la antrenamentul echipei sale de club, a anunțat Federația Română de Fotbal (FRF). Verdictul staff-ului medical al echipei naționale: a suferit o leziune musculară la nivelul coapsei posterioare drepte, accidentare care necesită o perioadă de recuperare în jur de o lună.

În locul lui Țucudean, Cosmin Contra l-a convocat pe Andrei Ivan, jucător care ar fi trebuit să se alăture naționalei U21 pentru cantonamentul din Spania. Tricolorii se reunesc la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia începând de duminică, atunci când o parte dintre jucători vor participa la o primă ședință de pregătire.

Primele două jocuri ale tricolorilor în preliminarii sunt împotriva Suediei, în deplasare, în 23 martie, ora 19:00, și contra Insulelor Feroe, la Cluj-Napoca, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu, pe 26 martie, ora 21:45. La EURO 2020 se califică direct primele două clasate în fiecare grupă preliminară.

Lotul pentru cele două partide

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0)
Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj, 7/1), Romario Benzar (FCSB, 14/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Dragoș Grigore (Ludogoreț, 33/0), Cosmin Moți (Ludogoreț, 14/0), Cristian Ganea (Numancia, 5/0), Nicușor Bancu (U Craiova 1948 CS, 7/0)
Mijlocași: Tudor Băluță (FC Viitorul, 3/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 1/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 6/0), Gheorghe Grozav (Kisvárda FC, 27/5), Ciprian Deac (CFR Cluj, 18/3)
Atacanți: George Pușcaș (Palermo, 4/1), Claudiu Keșeru (Ludogoreț, 29/7), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0)

Programul grupei F

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – România (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

Loading...
Comenteaza